transportoskola.ru

Pamoka apie nuoseklios kalbos ugdymą parengiamojoje logopedinėje grupėje kalbos raidos pamokos metmenys (parengiamoji grupė) šia tema. Vaikų kalbos ugdymas parengiamojoje mokyklai grupėje (iš darbo patirties) Vaikų iki metų darnios kalbos ugdymas

GCD santrauka apie nuoseklią kalbą parengiamojoje grupėje. Tema: K. Ušinskio istorijos „Keturi norai“ perpasakojimas

Autorius: Vorošilova Anna Samuilovna, mokytoja aukščiausia kategorija MADOU CRR darželis Nr.121, Kaliningradas.
Produkto aprašymas: Siūlau jums GCD santrauką parengiamojoje grupėje (6-7 metai). Ši medžiaga bus naudinga parengiamojoje grupėje dirbantiems pedagogams. Ši GCD santrauka skirta nuosekliai vaikų kalbai formuoti.

Tema: K. Ušinskio istorijos „Keturi norai“ perpasakojimas

Užduotys:
1. Išmokite nuosekliai ir tiksliai, be spragų ir pasikartojimų, perteikti literatūrinį tekstą naudodami mnemoninę lentelę.
2. Įtvirtinti gebėjimą parinkti būdvardžių ir veiksmažodžių antonimus;
3. Tobulinti intonacinį kalbos išraiškingumą, turtinti žodyną, lavinti kalbą, mąstymą, atmintį.
Medžiaga: K. Ušinskio pasakojimas „Keturi norai“, emmotables, paveikslėliai, vaizduojantys skirtingus metų laikus, šokoladiniai medaliai pagal vaikų skaičių.

Pedagogas: - Vaikinai, pasakykite man, koks dabar metų laikas? (žiema)
- O prieš žiemą buvo (ruduo)
Koks sezonas ateina po žiemos? (Pavasaris)
– O po pavasario? (vasara ateis)
– Sakyk, koks metų laikas tau patinka labiausiai? (vaikų atsakymai)
– Ar galėtumėte pasakyti, kodėl jums patinka būtent šis metų laikas, apie kurį kalbėjote? (Taip)
– Kad tau būtų geriau tai daryti, siūlau nueiti prie kėdžių ir patogiai įsitaisyti. (Vaikai sėdi ant kėdžių)
Pedagogas: - Taigi, vaikinai, siūlau pasakyti, koks metų laikas jums patinka ir kodėl. Sugalvokite apie tai trumpą ir išsamų pasakojimą. (Jei kiltų sunkumų, galite pateikti užuominos paveikslėlį)
Vaikai pasakoja trumpas istorijas.
Pedagogas:.- Ar žinote, kad buvo vienas berniukas, vardu Mitya, ir jam patiko visi keturi sezonai? (vaikų pastabos)
– Rašytojas K. Ušinskis apie šį berniuką parašė labai įdomią istoriją, kuri vadinasi „Keturi norai“. Ar nori klausytis?
(mokytoja skaito K.D. Ušinskio istoriją „Keturi norai“)
Klausimai:
– Apie ką ši istorija?
- Kodėl Mitijai patiko žiema?
– Kas jam patiko pavasarį?
- Ką Mitya prisiminė vasarą?
Kokius žodžius berniukas pasakė apie rudenį?
– Kodėl istorija vadinasi „Keturi norai“

Fizkultminutka.

Tada mokytojas dar kartą perskaito pasakojimą įsiminimo nustatymu ir skaitymo metu ant lentos iškelia pavyzdines korteles, atitinkančias darbo tekstą.
Pedagogas: - O dabar, vaikinai, pabandysime perpasakoti šią istoriją. O šios kortelės – modeliai padės prisiminti viską tvarkingai.
Atidžiai klausykite vienas kito, kiekvienas kalbės apie tam tikrą metų laiką. Vienas prasidės, kitas tęs ir t.t. (Istorija pasakojama du kartus.)

Priešybių žaidimas.

Pedagogas: – O dabar, vaikinai, siūlau žaisti priešingai.
(vaikai stovi ratu, o mokytojas meta kamuoliuką vaikams ir sako žodžius. Vaikai meta kamuolį atgal ir sugalvoja antonimą – priešingą prasmę žodį)
- Didelis mažas;
- Geras Blogas;
- Aukštas - žemas;
- Toli arti;
- Tamsi šviesa;
- Balta juoda.
- Storas plonas.
- Švarus purvinas;
- Protingas - kvailas;
- šnekus - tylus
- Atviras - uždarytas.
- Šlapias sausas.
- Naktis diena.
- Šaltas karštas;
- Goes-worth;
- Kalba-tyli;
- Lėtai greitai;
- Tyliai - garsiai;
- Ilgas trumpas;
- Linksmas - liūdnas;
Rezultatas: Vaikinai, šiandien nuostabiai perpasakojote istoriją, sugalvojote puikių priešingybių. Noriu tave už tai apdovanoti.(Padovanok šokoladinius medalius).Ačiū.

Dėmesio! Svetainės administravimo svetainė neatsako už turinį metodologinius pokyčius, taip pat už tai, kad būtų laikomasi federalinio valstybinio išsilavinimo standarto.

Pateikta medžiaga bus įdomi parengiamųjų grupių auklėtojams.

Tikslas: Išlaikykite susidomėjimą intelektine veikla, parodykite atkaklumą, kryptingumą, savitarpio pagalbą.

Korekcinės ir auklėjamosios užduotys:

  • Taisyti vaikų žodyną tema „Namas ir jo dalys“;
  • Sustiprinti savininko būdvardžių vartojimą kalboje;
  • Mokytis prijungtas, nuosekliai išdėstykite istorijos eigą, naudodami vaizdinį modelį-pavyzdį;
  • Ugdykite gebėjimą logiškai nuosekliai ir gramatiškai taisyklingai kurti savo teiginį;
  • Įtvirtinti žinias apie geometrines formas ir spalvas;
  • Stiprinti eilinių eilučių skaičiavimo įgūdžius;

Korekcijos tobulinimo užduotys:

  • Ugdykite nuoseklią kalbą, dėmesį, atmintį, kūrybinę vaizduotę;
  • Ugdykite vizualinį suvokimą, orientaciją erdvėje ;
  • Ugdykite judesių koordinaciją smulkiosios motorikos įgūdžius rankos;
  • Ugdyti loginį mąstymą;

Korekcinės ir auklėjamosios užduotys:

  • ugdyti estetines savybes;
  • išmokti klausytis bendražygių pasisakymų;
  • ugdyti gebėjimą dirbti komandoje.

Įranga: Kompiuteris, projektorius, ekranas, vokeliai su dėlionėmis, vokai su geometrinių formų rinkiniu, skrynia su užduotimis, kamuoliukas, magnetinė lenta.

Pamokos eiga

Emocinė nuotaika

Auklėtojas. Vaikai, siandien pamoka neprasta, paziurekit kiek pas mus sveciu, pasisveikinam su jais. Pasisveikinome – į svečius daugiau dėmesio neskiriame.

I. Organizacinis momentas

Pradėkime nuo rato
Kiek džiaugsmo aplinkui!
Mes visi susikibsime už rankų
Ir mes šypsomės vienas kitam.
Mes pasiruošę žaisti
Galime pradėti susitikimą!

globėjas Vaikai, kur mes? Mes su jumis lankėmės, o dabar išsiaiškinsime, iš ko. Siūlau sėsti prie stalų. Sėdame taisyklingai: nugara tiesi, kojos kartu, rankos ant stalo.

Štai ką šiandien radau prie šio namo slenksčio. Tai yra dėžutė. Pažiūrėkime, kas jame yra? Raštelis. Paskaitykime.

Mokytojas perskaito užrašą:

„Sveiki vaikai! Sveiki suaugusieji! Jei skaitote šį laišką, vadinasi, atėjote į reikiamą vietą. Sveiki atvykę į mano namus. Išdėstykite įdėtas korteles ir padarykite iš jų žodį, tada sužinosite, kas aš esu.

Mokytojas pakabina korteles ant magnetinės lentos.

Auklėtojas. Artemai, prieik prie lentos ir pasakyk žodį. Perskaitykite, ką turite.

Vaikas ant kortelių sudaro žodį „Kuzya“

Auklėtojas. Kieno užrašas? Kaip manote, kas tas Kuzya? Kur jis gyvena?

Vaikai. Iš Kuzi. Tai pyragas Kuzya. Namuose.

Auklėtojas.Čia dar kažkas parašyta:

„Palikau jums vaizdo žinutę. Žiūrėti naudoju nešiojamąjį kompiuterį."

„Vaikinai, keturiasdešimtmetis, mano geras draugas, sakė, kad tau patinka žaisti, mįsles, spręsti problemas, skaityti knygas. Ir protingi bei darbštūs, nebijantys jokių sunkumų ir apskritai – drąsūs ir draugiški vaikinai. Todėl nusprendžiau tau padovanoti „vertingiausią lobį pasaulyje“, o kad Baba Yaga ar žalinga ir gudri varna jo negautų, paslėpiau jį šiame kambaryje. Siunčiu tau lobių paieškos žemėlapį. Būkite atsargūs: jūsų laukia sunkumai. Jei atsakysi į mano klausimus, rasi lobį. Sėkmės" .

Auklėtojas. Vaikinai, ką nusprendėte, ieškosime lobio?

Vaikai. Taip!

II. Pagrindinė dalis

Auklėtojas. Ir taip, pirmyn. Žemėlapyje ieškokite pirmosios užduoties.

Aigul, eik ieškoti. Tai turėtų būti numeris 1.

Auklėtojas. Klausykitės pirmosios pyrago užduoties: „Vaikinai, yra įvairių namų, aukštų ir žemų, ir jie juos stato skirtingos medžiagos. Jūsų užduotis yra teisingai įvardinti statybines medžiagas, iš kurių pastatyti namai, kur man pavyko kurį laiką pabūti.

Žaidimas „Pavadink namą“

Pedagogas: Vaikai, iš ko galima pastatyti namą?

Vaikai: Iš plytų, medžio, akmens, betono, molio, šakų, šiaudų, metalo.

Ekrane rodomos iš skirtingų statybinių medžiagų pagamintų namų nuotraukos.

Pedagogas: Jei namas mūrinis, koks jis? Plyta.

Iš šiaudų? Šiaudai.

Iš medžio? Mediena.

Iš akmens? Akmuo.

Iš betono? Betono.

Iš molio? Molis.

Iš ledo? Ledas.

Iš popieriaus? Popierius.

O koks namas bus ilgaamžis? Vaikų atsakymai.

Jei namas yra vieno aukšto, kas tai yra? Vieno aukšto.

Jei namas yra trijų aukštų, kas tai yra? Trijų aukštų.

Jei namas yra devynių aukštų, kas tai yra? Devynių aukštų.

Jei namas turi daug aukštų, koks jis yra? Daugiaaukštis.

Auklėtojas.Šauniai padirbėta! O, žiūrėk, ten vis dar yra „K“ su #1. Ką tai reiškia? Žiūrime į žemėlapį. Antra užduotis, kur mes esame? Štai, radome. Ailita, eik ieškoti. Turėtų būti skaičius 2.

Vaikas eina ieškoti užduoties. Suranda voką ir grįžta į savo vietą.

Auklėtojas. Klausykite pyrago užduoties:

„Vaikinai, aš žinau, kad kiekvienas turi savo namus ir gyvūnus. Siūlau pažaisti kamuoliuką „Kieno namas?

Vaikai stovi ratu; Mokytojas paeiliui meta kamuolį ir užduoda klausimus.

Meška turi meškos namelį.

  • Kieno namą turi lapė? - Foxy.
  • Kieno namai yra kiškis? - Kiškis.
  • Kieno namai yra vilkas? - Vilkas.
  • Kieno namai yra voverė? - Voverė.
  • Kieno namus turi barsukas? - Barsukas.
  • Kieno namas yra šuo? - Šuniukas.
  • Kieno namas yra katė? - Katė.
  • Kieno namai yra pelė? - Pelė.

Auklėtojas. Su šia užduotimi susidorojome. Siūlau atsisėsti prie stalo. Atsisėdame taisyklingai: nugara tiesi, kojos kartu, rankos ant stalo.Galima ieškoti toliau, bet čia irgi yra raidė - tai "H", su skaičiumi 2. Žiūrime į žemėlapį, žiūrime trečiai užduočiai.Arina, eik į paieškas. Turėtų būti skaičius 3.

Vaikas eina ieškoti užduoties. Suranda voką ir grįžta į savo vietą.

Atidžiai išklausykite užduotį:

„Jūs esate labai išradingi vaikinai! Iš geltonų vokų išdėliokite galvosūkius pagal skaičius nuo 1 iki 10 ir gausite visą vaizdą.

Prieš atliekant užduotį, siūlau pavirsti statybininkais ir pasistatyti savo namą:

Aš beldžiu plaktuku, beldžiu, (Paliesk kumštį dešinė ranka ant ištiesto kairės rankos delno.)
Įkalsiu šimtą vinių. (Tas pats judesys, bet pakeisk rankas.)
Pastatysiu namą, namą, (Mes pakaitomis uždedame kumštelį ant kumštelio.)
Mes gyvensime jame, jame. (Pakelkite delnus, prijunkite pirštai, vaizduojantis namo stogą.)

Pedagogas: Vaikai, gerai padaryta! Atidarome geltonus vokus ir pereiname prie užduoties. Ką tu gavai?

Vaikai: Mes turime namą.

Pedagogas: Išimame dėliones voke. Dabar ekrane pasirodys namo detalės ir turėsite pasakyti, kam jos skirtos.

Žaidimas "Kam"

Namo stogas reikalingas tam, kad būtų apsaugotas nuo lietaus.

Durys į namą reikalingos norint...

Jūsų namuose reikalingi langai…

Namo sienos reikalingos norint...

Namui reikia vamzdžio, kad...

Namui reikalingas balkonas, kad...

Namo veranda būtina norint...

Namui reikalingas liftas, kad...

Baldai namams reikalingi…

Auklėtojas.Šauniai padirbėta! Ir jie atliko savo darbą! Po numeriu 3 radome raidę „I“. Vaikai, siūlau padaryti pertraukėlę ir šiek tiek apšilti. Norėdami tai padaryti, atsistokite gražiame apskritime salės centre.

Kūno kultūra: „Žaislų konstravimas“

Gavome dovanų: (Vaikai vaizduoja, kaip jie plinta)
Plytos, strypai ir arkos. (Prekės iš dėžutės.)
Iš dėžutės, kurią paimame (Kumeras uždedamas ant kumštelio.)
Statome gražų namą. (Tranka kumščiais.)
Statykite greitai, statykite greitai (Vaikai pritūpia)
Be skiedinio cemento. (palaipsniui tiesiasi)
Namas auga aukščiau, aukščiau, (ir tada atsistokite ant kojų pirštų.)
Yra karnizas, kaminas ir stogas. (Sudėkite rankas virš galvos.)

Auklėtojas. Siūlau sėsti prie stalų. Sėdame taisyklingai: nugara tiesi, kojos kartu, rankos ant stalo.

Ieškote kito darbo? Pažiūrėkime į žemėlapį. Štai vieta su ketvirta užduotimi. Ilja, eik ieškoti. Turėtų būti skaičius 4.

Vaikas eina ieškoti užduoties. Suranda voką ir grįžta į savo vietą.

Štai pastaba:

„Vaikinai, aš žinau, kad esate labai kūrybingi ir mėgstate fantazuoti, todėl paruošiau jums šią užduotį – galvosūkį. Siūlau kiekvienam pasistatyti savo namą.

Auklėtojas. Paimkite ir atidarykite baltus vokus. Atsargiai padėkite turinį ant stalo. Sukurkite iš jų namo siluetą. ( Vaikai vaidina.)

Klausimai vaikams darbo metu: suskaičiuokite, kiek geometrinių figūrų? Ar jie tos pačios spalvos? ( 11 geom. tos pačios spalvos figūros)

Kokios geometrinės figūros yra rinkinyje? ( 2 kvadratai, 4 trikampiai, 5 stačiakampiai – 1 didelis ir 4 mažas.)

Kokia geometrinė figūra yra virš / žemiau / kairėje / dešinėje geometrinės figūros?

Auklėtojas. Man labai patiko tavo namai. Geometrines figūras įdėkime į voką. Gauname kortelę su „G“ raide po numeriu 4. Skubame toliau. Laukiame paskutinės užduoties. Kur tai paslėpta? Pažiūrėkime savo žemėlapį. Maša, eik ieškoti. Ten turėtų būti skaičius 5.

Vaikas eina ieškoti užduoties. Suranda voką ir grįžta į savo vietą.

„Vaikinai, jūs visi gyvenate skirtinguose namuose: aukštuose ir žemuose, mūriniuose ir mediniuose. Siunčiu lentelę pagal kurią siūlau papasakoti apie savo namus. Tai nėra lengva užduotis, bet esu tikras, kad galite tai padaryti“.

Žaidimas „Papasakok apie savo namus“

Istorijos piešimas ant mnemoninės lentelės.

Auklėtojas. Ilja, papasakok apie savo namus. Aigul, papasakok apie savo namus. Artemai, papasakok apie savo namus. Maša, papasakok apie savo namus.

Auklėtojas. Taigi mes atlikome visas braunio užduotis. Ir jie gavo „A“ raidę iš Nr.5 su paskutine užduotimi. Bet kam mums reikalingos šios raidės su skaičiais? Išeina Brownie Kuzya.

Kuzya.„Sveikiname! Jūs atsakėte į visus mano klausimus ir atlikote užduotis, galite pasiimti "lobį". Bet norėdami sužinoti, kas tai yra, turite išdėstyti žodį iš raidžių su skaičiais nuo 1 iki 5. Tai bus atsakymas. Ir šis atsakymas...

Auklėtojas. Ailita, ateik prie lentos ir pasakyk žodį pagal skaičius. Perskaitykite, ką turite. (knyga)

Kuzya. Jame yra atsakymai į daugybę klausimų. Čia yra žemėlapis su lobio koordinatėmis. (Vaikai randa lobius). Tai ne paprasta knyga, o „išmanioji knyga“ arba „enciklopedija“. Taip pat paruošiau jums medalius „Už ypač svarbios užduoties atlikimą“.

III. Baigiamoji dalis.

Auklėtojas. Vaikai, apie ką mes šiandien kalbėjome?

Kuzya. Vaikinai, kokios užduotys jums patiko labiausiai? Kokios užduotys jums buvo sunkios?

Auklėtojas. Vaikai, ar jums patiko lankytis Kuzyje? Tuo mūsų kelionė baigta. Atsisveikink su Kuzey.

Darni kalba – semantinis detalus teiginys, tam tikro turinio pateikimas, kuris atliekamas logiškai, nuosekliai ir tiksliai, gramatiškai taisyklingai ir perkeltine prasme, suteikiant bendravimą ir tarpusavio supratimą.

Darnios kalbos ugdymo tikslas: lavinti kalbinius gebėjimus ir įgūdžius, lavinti kalbinio bendravimo kultūrą, ugdyti ikimokyklinio amžiaus vaikų praktinio bendravimo įgūdžius įvairiose gyvenimo situacijose, formuoti skaitymo ir rašymo prielaidas. .

Darnios kalbos ugdymo užduotys: formavimas elementarios reprezentacijos apie teksto struktūrą (pradžia, vidurys, pabaiga); mokantis derinti sakinius Skirtingi keliai komunikacijos; gebėjimo atskleisti temą ir pagrindinę teiginio idėją ugdymas; mokantis kurti sakinius skirtingi tipai- aprašymai, pasakojimai, samprotavimai; supažindinti su aprašomojo, įskaitant meninį tekstą, turinį ir struktūrines ypatybes; naratyvinių tekstų (pasakų, istorijų, istorijų) rengimas laikantis pateikimo logikos ir meninės raiškos priemonių naudojimo; išmokti parengti samprotavimus su atranka įrodyti svarius argumentus ir tikslius apibrėžimus; įvairių tipų atitinkamų modelių (schemų), atspindinčių teksto pateikimo seką, teiginių naudojimas.

Ikimokyklinio amžiaus vaikai turėtų turėti galimybę:

Argumentuoti ir geranoriškai įvertinti atsakymą, bendraamžio teiginį, dalyvauti pokalbyje. Sukurkite pagal modelį apie temą, pasakojimus pagal siužeto paveikslėlį, paveikslėlių rinkinį su nuosekliai plėtojamu veiksmu. Susietai, išraiškingai, nuosekliai, be reikšmingų nutylėjimų perpasakokite smulkius literatūros kūrinius. Naudokite monologines ir dialogines kalbos formas. Kurkite istorijas apie įvykius Asmeninė patirtis sugalvoti savo pabaigas pasakoms. Kurti kūrybinio pobūdžio trumpas istorijas mokytojo pasiūlyta tema. Išreikškite savo požiūrį, sutikite arba nesutikkite su draugo atsakymu.

Mokytojas daro didelę įtaką vaikų kalbai. Mokytojas turi lavinti savo kalba.

Reikalavimai mokytojo kalbai:

Tikslumas (tikras supančios realybės vaizdas, tinkamiausių šiam turiniui žodžių ir frazių pasirinkimas);

Logika (nuoseklus minčių pateikimas);

Aiškumas (suprantamumas kitiems);

Emocionalumas;

išraiškingumas.

Darnios kalbos ugdymo metodai: bendra veikla, perpasakojimas, pasakojimas paveikslėlyje - siužetinių paveikslėlių serijoje - iš asmeninės patirties; kūrybinis rašymas tam tikra tema - pagal eilėraštį -pagal pasaką- liežuvio sukimu; aprašomosios istorijos sudarymas, eilėraščių įsiminimas, pokalbis, vaidmenų žaidimas, kalbos žaidimai, savarankiškas darbas, veiklų integravimas, stebėjimai, ekskursijos, dramatizavimo žaidimai, dramatizavimo žaidimai, mįslės.

Darnios kalbos ugdymo būdai:

Vizualinis: istorijų sudarymas pagal paveikslų, siužeto ir peizažo paveikslų serijas; kurdamas istoriją apie pavienius objektus.

Pasakojimai, paremti paveikslų serijomis: Dirbdami su paveikslų serijomis vaikai suformuoja idėją apie pagrindinius nuoseklios žinutės kūrimo principus; įvykių seka. Vaikai kartu rašo istoriją. Be to, tokia veikla ugdo vaikų gebėjimą derėtis tarpusavyje, nusileisti bendražygiams.

Kuriant istoriją pagal siužeto paveikslus, naudojami paveikslėliai, vaizduojantys kelias grupes. aktoriai arba kelios scenos bendrame vaikams pažįstamame siužete („Budyme“, „Žaidimai žaidimų aikštelėje“, „Žiemos pramogos“). Taip pat vaikams siūloma žanrinė tapyba („Vėlgi, deuce“, „Trys herojai“, „Alyonushka“, „Rytas pušyne“). Peizažo tapyba (I. Levitano „Auksinis ruduo“, I. Grabaro „Vasario žydras“ ir kt.).

Istorijos sudarymo pagal paveikslą planas: paveikslo pavadinimas, veiksmo vieta, veiksmo laikas, paveikslo kompozicija (priekinis planas, centrinė dalis, paveikslo fonas), veikėjai, veiksmai paveikslo veikėjai, jų apranga, veikėjų nuotaika ir charakteris, spalvų paletė, kokie jausmai jiems sukelia paveikslą.

Žodinis: meno kūrinio skaitymas ir deklamavimas, mokymasis mintinai, istorijų kūrimas iš asmeninės patirties; pasakojimas (su kūrybos elementais); perpasakojimas (dalimis ir vaidmenimis), pokalbio apibendrinimas. Visose verbalinėse technikose naudojamos vizualinės technikos: rodomi daiktai, žaislai, paveikslai, žiūrima į iliustracijas.

Pasakojimai iš asmeninės patirties.Šis pasakojimo būdas turi didelę reikšmę nuoseklios kalbos ugdymui. Vaikai pratinami prie plataus kalbinio bendravimo, vystosi gebėjimas panaudoti juslinę patirtį, perteikti ją nuosekliu pasakojimu. Formuojasi gebėjimas aiškiai, suprantamai, aiškiai, perkeltine prasme reikšti savo mintis.

Šio pasakojimo tipo raidos pagrindas yra prasmingas vaikų gyvenimas. Tokios istorijos vyksta betarpiškai bendraujant su kitais – tiek suaugusiais, tiek bendraamžiais.Vaikų pasakojimų temos siūlo pasivaikščiojimą, ekskursiją, darbą, atostogas. Dažnas supančio gyvenimo objektų ir reiškinių stebėjimas kartu su eilėraščių, meno kūrinių ištraukų skaitymu, didaktiniais žaidimais aprašymui, vaikų kalbos praturtinimas vaizdiniais žodžiais ir posakiais yra būtinos sąlygos ir prielaidos vaikų vystymuisi. gebėjimas kalbėti apie įvykius iš savo gyvenimo. Parengiamojoje mokyklai grupėje raskite vietą ir bendresnio pobūdžio temas, reikalaujančias patirties apibendrinimo, moralinių sprendimų: „Mūsų mėgstamiausi žaislai ir žaidimai“, „Ką žmonėms duoda ruduo“, „Su kuo man patinka žaisti“. Savotiškas gamtos istorijos žinių apibendrinimas – kalbos loginių uždavinių sprendimas, kai vaikai turi ieškoti atsakymo į kokį nors klausimą, tęsti auklėtojos pradėtą ​​mįslę apie gamtą.

Kūrybinės istorijos rašymas. Egzistuoti įvairių variantų kūrybinis pasakojimas.

1) Istorijos tęsinio ir užbaigimo sugalvojimas.

2) Pasakojimo ar pasakos sugalvojimas pagal mokytojo planą.

3) Istorijos sugalvojimas mokytojo pasiūlyta tema (be plano).

4) Istorijos ar pasakos sugalvojimas paties pasirinkta tema.

Istorijos tęsinio ir pabaigos sugalvojimas.

Mokytojas pasakoja apie istorijos pradžią, jos siužetą ir pagrindinius įvykius, herojų nuotykius sugalvoja vaikai. Pavyzdžiui, mokytojas skaito nebaigtą L. A. Penevskajos istoriją „Kaip Miša pametė kumštinę pirštinę“, po kurios užduoda vaikams klausimus: „Ar manote, kad Miša rado savo kumštinę pirštinę? Kaip tai nutiko? Kas jam padėjo? Pagalvok apie tai ir kalbėk apie tai“. Klausimai sužadina vaikų kūrybiškumą. Tačiau mokytojas turi užtikrinti, kad būtų sugalvotos tikėtinos, tikros situacijos ir kad vaikų pasakojimai nesikartotų. Jei pasakojimai pasirodytų monotoniški, jis turėtų pakviesti vaikus pagalvoti ir pasiūlyti įvairių variantų.

Vaikų pasakojimų temos gali būti ir tikroviškos („Įvykis miške“, „Kas atsitiko Katjai“ ir kt.), ir pasakiškos („Kiškio gimtadienis“, „Kaip dramblys išėjo pasivaikščioti“ ir kt.) .

Sugalvoti pasaką ar pasaką pagal auklėtojo planą, reikia daugiau savarankiškumo, nes plane nubrėžta tik pasakojimo seka, o vaikų turinio kūrimas turės būti atliekamas savarankiškai.

Istorijos sugalvojimas mokytojo pasiūlyta tema (be plano) suteikia dar didesnį impulsą kūrybinei vaizduotei ir minties savarankiškumui. Vaikas veikia kaip autorius, jis pasirenka turinį ir jo formą. Pati formuluotė turėtų emociškai paskatinti vaikus kurti istoriją. Kai kurios istorijos gali sudaryti istorijų apie vieną veikėją seriją. Vaikai mokosi vaizdžiai ir perkeltine prasme apibūdinti daiktus, perteikti veikėjų jausmus, nuotaiką, nuotykius, savarankiškai sugalvoja įdomią istorijos pabaigą.

Sugalvoti istoriją ar pasaką pasirinkta tema yra pats sunkiausias pasakojimo būdas. vaikų sėkmė labai priklauso nuo to, kaip mokytojas sugebės sudominti vaikus, sukurti juose emocinę nuotaiką, paskatinti kūrybinę vaizduotę. Tokio tipo kūrybinis pasakojimas kartais gali būti vykdomas vadovaujantis šūkiu: „Kas sugalvos įdomesnę pasaką“.

Labai svarbu mokyti vaikus vertinti kitų vaikų sugalvotas istorijas, pasakas, įžvelgti tiek teigiamų, tiek neigiamų istorijų pusių. Mokytojas pateikia vertinimo pavyzdį, pavyzdžiui: man patiko Olios pasaka. Jame įdomiai aprašomi voverės ir jos draugų nuotykiai. Olya išraiškingai papasakojo savo istoriją. Voverę ji labai gerai vadina - „raudonu kailiu“.

Pedagogas turi atkreipti dėmesį ir į įdomų, linksmą pasakojimo turinį, ir į žodinę formą, kuria ji perduodama; stebėti, kaip vaikai naudoja išmoktus žodžius ir posakius savarankiškoje kūrybinėje veikloje.

Žaidimas. Staigmenos akimirka, žaidimo personažas, kalbos žaidimai, vaidmenų žaidimai.

Žaidimai nuosekliai kalbai lavinti

Žaidimo pratimas „Išskleiskite pasiūlymą“

Tikslas – lavinti gebėjimą kurti ilgus sakinius su žodžiais-objektais, žodžiais-ženklais, žodžiais-veiksmais.

Vaikai kviečiami tęsti ir užbaigti pradėtą ​​sakinį pagal pagrindinius klausimus. Pavyzdžiui: „Vaikai eina... (kur? Kodėl?)“. Arba sudėtingesnė versija: „Vaikai eina į mokyklą ... . Ši parinktis, be gramatinės patirties praturtinimo, gali pasitarnauti kaip savotiškas testas, leidžiantis nustatyti vaiko nerimą, susijusį su įvairiomis gyvenimo situacijomis.

Žaidimas „Suprask mane“

Tikslas – ugdyti gebėjimą pagal paveikslą sukurti apysaką, naudojant įvairias dalyko savybes.

Mokytoja parodo vaikams gražią dėžutę ir sako, kad ši dėžutė ne paprasta, o stebuklinga. Jame yra įvairių dovanų vaikams. Dovaną gali gauti tik tie, kurie moka saugoti paslaptis. Ką tai reiškia? (Tai reiškia, kad nereikia pasakyti iš anksto). Tada mokytojas paaiškina, kad kai prie ko nors prisiartina, šis vaikas turėtų užsimerkti ir nežiūrėdamas ištraukti paveikslėlį iš dėžutės, pažiūrėti, bet niekam nerodyti ir nepasakoti, kas ant jo yra. Tai turi būti laikoma paslaptyje. Po to, kai visi vaikai nupiešia sau vieną paveikslėlį, mokytojas klausia vaikų, ar jie nori sužinoti, kas ką gavo? Vaikai sako taip. Tada mokytoja sako, kad negalima rodyti dovanų, bet galima apie jas kalbėti. Tačiau žodžio dovana taip pat negalima pavadinti. Tada mokytojas pasakoja apie savo dovaną, parodydamas vaikams, kaip tai padaryti teisingai, o vaikai spėja, ką mokytojas gavo. Po to vaikai paeiliui pasakoja apie savo dovanas ir, atspėję dovaną, atveria savo paveikslėlį. Šį žaidimą geriau žaisti sėdint ant kilimo ratu.

Žaidimo pratimas „Jei…“

Tikslas – nuoseklios kalbos, vaizduotės, aukštesnių mąstymo formų – sintezės, analizės, prognozavimo, eksperimentavimo – ugdymas.

Mokytojas kviečia vaikus pasvajoti tokiomis temomis kaip:

"Jei aš būčiau magas, tada..."

"Jei aš tapčiau nematomas..."

"Jei pavasaris niekada neateis..."

Be vystymosi orientacijos, šis žaidimas turi ir diagnostinę vertę.

Žaidimo pratimas „Baik pats“

Tikslas – lavinti vaizduotę, nuoseklią kalbą.

Mokytojas pasakoja vaikams pasakos ar istorijos pradžią, o vaikai gauna užduotį tęsti arba sugalvoti pabaigą.

Projekto tipas: pažintinis, kompleksiškas, kūrybingas.

Forma: paieška ir pažintinė veikla.

Nariai: auklėtojas , vaikai, tėvai, muzikos vadovas, mokytoja logopedė

Amžius: 5-6 metų amžiaus.

Mokytojų sąveika: pedagogas, muzikos vadovas, logopedas, tėvai

Problema Sunkumai formuojant nuoseklią vaikų kalbą, pasakojimo apie jų gyvenimo įvykius seka, gebėjimas perpasakoti literatūros kūriniai, istorijų sudarymas pagal paveikslėlį ir paveikslėlių serijos, aprašomųjų istorijų sudarymas. Silpnai išsivystęs Kūrybiniai įgūdžiai vaikai.

Projekto įgyvendinimo laikotarpis: mokslo metai(rugsėjo–gegužės mėn.)

Planuojami rezultatai

Darbo, skirto nuoseklios vaikų kalbos ugdymo, efektyvumo didinimas;

Vaikų žodyno turtinimas;

Vaikai savo kalboje naudoja rusų tautosakos elementus, palyginimus, epitetus ir kitas vaizdinės raiškos priemones;

Gebėjimas žaisti didaktinius ir spausdintus stalo žaidimus, spręsti ir kurti savo mįsles, spręsti kryžiažodžius ir galvosūkius pagal rusų liaudies pasakas;

Įgytų žinių, įgūdžių ir gebėjimų taikymas kūrybinėje veikloje.

Tikėtini projekto rezultatai:

Vaikų susidomėjimo kūriniais ugdymas grožinė literatūra ir rusų liaudies pasakos

Gebėjimo pritaikyti savo žinias pokalbyje, susijusiame su teiginiais, įtvirtinimas;

Draugystės ir kolektyvizmo jausmo kėlimas;

Sulaukti emocinio atsako iš savo darbo;

Knygų kampelio papildymas vaikų mėgstamomis knygomis;

Sukaupta aiškiai didaktinė medžiaga

1 etapas – paruošiamasis

Sužadinti vaikų susidomėjimą pasirinkta projekto tema

2 etapas – pagrindinis

Projekto plano įgyvendinimas su vaikais;

3 etapas yra paskutinis.

Projekto veiklų apibendrinimas.

Teatralizacija

Vaikų veiklos produktas

Vaikams buvo įdomu ir artima projekto tema, todėl vaikai su malonumu dalyvavo visose veiklose. Taigi projekto metu atlikti darbai davė teigiamą rezultatą ne tik pažintinėje, kalbinėje, bet ir vaikų socialinėje raidoje; taip pat prisidėjo prie vaikų susidomėjimo ir noro dalyvauti projekte.

Aktualumas

Gimtosios kalbos mokėjimas yra vienas iš svarbiausių vaiko ikimokyklinio amžiaus dalykų. Tai yra įsigijimai, nes kalba žmogui duodama nuo gimimo. Reikia laiko, kol vaikas pradės kalbėti. Ir suaugusieji turėtų dėti daug pastangų, kad vaiko kalba vystytųsi teisingai ir laiku. Šiuolaikinėje ikimokyklinis ugdymas Kalba laikoma vienu iš vaikų ugdymo ir ugdymo pagrindų, nes nuoseklios kalbos įvaldymo lygis priklauso nuo vaikų mokymosi mokykloje sėkmės, gebėjimo bendrauti su žmonėmis ir bendrojo. intelektualinis vystymasis. Beveik visi moka kalbėti, bet tik nedaugelis iš mūsų kalba teisingai. Kalbėdami su kitais, kalbą naudojame kaip savo minčių perteikimo priemonę. Kalba mums yra vienas pagrindinių žmogaus poreikių ir funkcijų. Būtent bendraudamas su kitais žmonėmis žmogus suvokia save kaip asmenybę.

AT darželis ikimokyklinukai, įsisavindami savo gimtąją kalbą, įvaldo svarbiausią žodinio bendravimo formą – žodinę kalbą. Tarp daugelio užduočių ugdyti ir mokyti vaikus gimtosios kalbos, kalbos ugdymas, žodinis bendravimas yra viena pagrindinių užduočių.

Darnios kalbos ugdymo problema jau seniai traukia žinomus įvairių specialybių tyrinėtojus, ir lieka faktas, kad mūsų kalba yra labai sudėtinga ir įvairi, todėl ji turi būti vystoma nuo pirmųjų gyvenimo metų.

Ikimokyklinis amžius yra vaiko aktyvaus šnekamosios kalbos įsisavinimo, visų kalbos aspektų formavimosi ir vystymosi laikotarpis. Pagal tai, kaip vaikai kuria nuoseklų teiginį, galima spręsti apie jų kalbos išsivystymo lygį.

Stebėjimai rodo, kad daugelis vaikų nevysto tiksliai rišlios kalbos, todėl nuoseklios kalbos ugdymo problema yra viena iš neatidėliotinų pedagogo užduočių, laiku atkreipti dėmesį į kalbos raida vaikas, nes jam įeinant į mokyklą gali kilti daug problemų, susijusių su vaiko kalba.

Mokinių nuoseklios kalbos sėkmė suteikia ateičiai ir labiau lemia sėkmę einant į mokyklą, prisideda prie visaverčio skaitymo įgūdžių formavimo ir rašybos raštingumo gerinimo. Man, kaip pedagogui, tai labai patinka. Juk darbas lavinant kalbą – tai gebėjimas rinktis teisingi žodžiai ir teisingai juos naudoti kalboje, kurti sakinius ir nuoseklią kalbą.

Ši tema man svarbi, nes vaiko kalba yra Pagrindinė mintis jos raidoje.

Kaip parodė praktika, vaikai labai mėgsta kūrybiškumą, taip pat savarankiškumą ir gebėjimą patiems komponuoti ir pasakoti draugams, tai liudija mano darbas (vaizdo įrašas) Aš stengiuosi, kad vaikai parodytų savo požiūrį į tai, ką matė , kas jiems ypač patiko, sudomino ir kodėl, kokias išvadas padarė. Visa tai paskatino daug daugiau dėmesio skirti nuoseklios vaikų kalbos ugdymui.

Tikslas: Bendravimo su suaugusiais ir vaikais įgūdžių ugdymas.

Užduotys:

Tobulinti ir plėtoti dialoginę kalbos formą;

Sukurti monologinę kalbos formą;

Išmokite perpasakoti nuosekliai, nuosekliai ir išraiškingai mažos pasakos, istorijos;

Išmokyti (pagal planą ir modelį) kalbėti apie temą, siužeto paveikslo turinį;

Sukurkite istoriją pagal paveikslėlius su vėlesniais besivystančiais įvykiais;

Ugdykite gebėjimą kurti savo istorijas iš asmeninės patirties.

Išstudijavau literatūrą šia tema:

Pasirinkti didaktiniai žaidimai ir pratimai;

Siužetiniai paveikslėliai istorijų sudarymui;

Atlikta vaikų kalbėjimo įgūdžių ir gebėjimų raidos diagnostika;

Vyko pokalbiai su tėvais: „Atkaklumo ugdymas – svarbi sąlyga ruošiant vaikus mokyklai“, „Aprašomųjų istorijų vaidmuo plečiant vaikų žodyną“.

Kasdien mokomasi nuoseklaus nuoseklaus atpasakojimo su vaizdine parama grafinių diagramų, kuriose atvaizduojama įvykių seka, forma;

Piešti istorijas iš paveikslėlių, nuotraukų, piešinių, išmokyti vaikus žiūrėti į paveikslą ir pabrėžti pagrindines jo savybes, papildyti ir aktyvinti vaikų žodyną;

eilėraščių mokymasis,

Kvėpavimo gimnastika kalbos aparatui lavinti nenaudojant daiktų: „Vėjai“, „Pūskime į petį“, „Rudens lapai“, „Taupūs žiurkėnai“, „Burbulai“, „Pripūsk kamuoliukus“ ir kt.

Artikuliacinė gimnastika;

Didaktiniai žaidimai: „Mano vardo raidė“, „Įvardink žodžius“, „Prielinksnių vartojimas“, „Žodžiai iš garsų“ (mokymas garsinio žodžio vaizdo), „Sugalvok naują žodį“, „Kas nereikalinga? “, „Sukurk istoriją iš paveikslėlio“;

Kas savaitę dirbama su teatro veikla;

Patarimas tėvams: Amžiaus ypatybės ikimokyklinio amžiaus vaikų literatūros kūrinių suvokimas, užduotis supažindinti vaikus su knyga. ”,„ Ikimokyklinuko kalbos ir asmenybės ugdymas pasakų terapijoje “,„ Vaikų atsakomybės ugdymas “.

„Drovumas“, „Pasakos vaidmuo ugdant vaikų emocionalumą“, „Vaikų nepasiruošimo mokyklai priežastys“, „Teatrinės veiklos vaidmuo vaikų raidoje“, „ sveikas vaizdas gyvenimas šeimoje“, „Tėvų apklausa tema: „Šeimos pasirengimas mokyti vaiką mokykloje“, „Mįslių naudojimas kaip kalbos išraiškingumo priemonė“, „Vaiko kalbos pasirengimas mokyklai“, „Šeimos portretas“. būsimas pirmokas“

Įveskite iki roplio mokymo pabaigos kalbos zonoje:

Didaktiniai žaidimai: „Priešingybės“, „Mes skaitome save“, „Skaitome su stresu“; siužetinės nuotraukos, skirtos istorijų sudarymui („Žiema“, „Žiemos linksmybės“);

AT didaktinis vadovas: „Perpasakojimas“ pridėkite istorijas: „Keturi norai“, K. Ušinskio „Žaisti šunis“, „Kaip Saša pirmą kartą pamatė lėktuvą“, „Kam skirtos rankos“, „Kaip Maša tapo didelė“, „Pagalbininkas“, „Patinka“ Miša norėjau pergudrauti savo mamą“ E. Permyak; pažintis su patarlėmis ir priežodžiais apie žiemą, pavasarį ir vasarą;

Eilėraščių skaitymas ir mokėjimas mintinai: S. Jesenina „Žiema dainuoja - šaukia“, „Poroša“ ir kt. Skaitymas ir diskusijos, pasakų atpasakojimas: „Gyvūnų žiemojimas“, „Snieguolė“, V. Sutejevas" Kalėdų eglutė» ; - prie fonetinių pratimų pridėti paveikslėlius visiems garsams;

Pokalbiai su tėvais: „Priminimas tėvams apie nuoseklios kalbos mokymą“, „Skaitymų būrelis septynerių metų vaikams“, „Kaip išvengti nesėkmių mokykloje“.

Supažindinkite tėvus su didaktiniai žaidimai ir leksika-gramatinė turinčios įtakos vaikų kalbos raidai.

Saviugdos rezultatų pristatymo formos: konsultacinis seminaras;

Kūrybinis pranešimas;

Renginio vedimas (vaikų dalyvavimas pamokoje)

Konsultacija tėvams, žinutė tėvų susirinkime.

Skyriai: Darbas su ikimokyklinukais

Preliminarus darbas.

Su vaikais vyko ekskursija į radiją, televiziją, į laikraščio leidyklą. Tikslas – supažindinti vaikus su žiniasklaida. Plėsti vaikų supratimą apie profesijas, technologijų pažangą, komunikacijos priemonių (radijo, televizijos) raidą.

Pamokos apie nuoseklios kalbos ugdymą parengiamojoje grupėje santrauka.

Tema. „Rasti šunį“ tipo skelbimų rinkinys.

Tikslas. Mokyti vaikus žodžiu rengti verslo darbus-skelbimus, susidedančius iš įvairių istorijų. Toliau mokykitės rašyti aprašymo istorijas ir iš asmeninės patirties. Ugdykite užuojautos jausmus, norą padėti pasiklydusiam gyvūnui.

Pamokos eiga

1. Organizacinis momentas. Psichologinė gimnastika

Pavaizduokite meilų kačiuką, kuris prašo pieno. Įsivaizduokite piktą sarginį šunį, kuris saugo jūsų namus. Įsivaizduokite pasimetusį šuniuką. Pavaizduokite linksmą šuniuką, kuris rado šeimininką.

2. Žaidimas „Atsakymas“.

Vaikinai, kiek iš jūsų turite augintinių, pakelkite ranką.

Kviečiame 3-4 vaikus atsakyti į klausimus:

Kas tai? Vardas? Koks jis/ji? (Iš karto į 3 klausimus su išsamiu atsakymu, pavyzdžiui, mano katė Musya gyvena, ji yra meili.)

3. Žaidimas „Atspėk pagal aprašymą“.

Kviečiu jus, vaikai, žaisti žaidimą „Atspėti“

Kas dar nespėjo pasakyti, kokį augintinį turi, išeikite po vieną, apibūdinkite mums savo augintinį, o likusieji turi atspėti, kas tai yra?

Pirmasis atspėjęs pakelia ranką.

3-4 žmonės aprašo. Vaikinai spėja.

4. Pranešimas apie pamokos temą.

Vaikai, šįryt prie savo namų radau šuniuką. Atrodo, kad pasiklydo. Padėkime šuniukui surasti šeimininką. Parašysime tinkamą reklamą televizijai ir radijui. Ir savininkas bus rastas.

Pagrindinė dalis.

1. Vaizdo įrašo peržiūra.

Vaikinai, šuniuką reikia apibūdinti taip, kad šeimininkas jį iškart atpažintų: kaip jis atrodo, kuo skiriasi nuo kitų šunų, kokio charakterio. O kad jums būtų lengviau tai padaryti, pažiūrėkite filmuką apie jį (3 min.).

2. Bendras šuniuko aprašymas.

  1. Kokio dydžio šuniukas?
  2. Kokios spalvos yra vilna?
  3. Koks vilnos ilgis?
  4. Kaip jį galima pavadinti, gauruotu ar trumpaplaukiu?
  5. Kokios akys? (didelė, maža) Kokia nosis? (aštrus, bukas) Kokios ausys? (išsikišęs, kabantis, mažas, didelis)
  6. Kokia uodega?
  7. Elgesio bruožai.

3. Situacija „Įtikink mamą“

Įsivaizduokite, kad gatvėje radote šuniuką, parnešėte jį namo, pranešate mamai, kad radote šuniuką ir paprašote palikti jį mūsų namuose. Pasistenkite įtikinti mamą šuniuką apibūdinti taip, kad ir jai patiktų. Mokytoja prisiima motinos vaidmenį. 2 - 3 vaikai apibūdina šuniuką, paprašo mamos jį palikti.

Gerai, tu mane įtikinai. Šuniuką pasiliksime sau, jei nebus tikro šeimininko, prie kurio šuniukas jau pripratęs ir labai jo pasiilgsta.

4. Žaidimas „Statyk veislyną“

Kol šuniukas liks pas mus, taškeliais ant popieriaus lapo pastatysime jam veislyną... Turime ne tik jungti taškus, kiekvienam ryšiui reikia įvardinti žodį – veiksmą, kurį gali padaryti šunys.

5. Supažindinimas su skelbimo planu (modelis)

1) Sudominkite klausytoją specialiais signaliniais žodžiais (dėmesys, pranešimas)

2) Praneškite, kas atsitiko (rastas dingęs šuniukas)

3) Ženklai. Apibūdinkite jam būdingus bruožus (linksmas, žaismingas...)

4) Palikite savo adresą arba telefono numerį. Paprašykite vaikų paaiškinti, kodėl, jų nuomone, būtina palikti adresą arba telefono numerį.

6. Bendras skelbimo sudarymas pagal sumodeliuotą planą.

Mokytoja paprašo kelių vaikų atsakyti į klausimus pagal skelbimo planą, iš geriausių atsakymų įgarsinamas pavyzdys: „Paklausykite, kokį pranešimą mes su jumis paskelbėme“.

1 Dėmesio, dėmesio!

2 Rastas pamestas šuniukas

3 Šuniuko ypatybės: dydis, spalva, plaukuotumas, akys, ausys, nosis, uodega, elgesys (žaismingumas), pagal vaizdo įrašą parašykite aprašymą.

4 Atpažinusius šuniuką prašome kreiptis adresu 12mkr., D/S Nr.96, gr.nr.10

7. Vaikų pasakojimai.

Vadinami 1-3 vaikai.

Vaikinai, kas nori skelbti šią žinią per televiziją?

Per radiją perpasakoti skelbimą iš laikraščio?

Vaikų vertinimas po kiekvienos pasakos suaugusiųjų arba vaikų.

Rezultatas

Vaikai, šįryt prie savo namų radau šuniuką. Jis pasiklydo. Net nežinojau ką su tuo daryti. Bet jūs taip pat labai padėjote šuniukui. Sudarė teisingą televizijos, laikraščio ir radijo reklamą. Ir esu tikra, kad šuniuko šeimininkas tikrai bus surastas.

Įkeliama...