transportoskola.ru

Тема пори року у підготовчій групі. Конспект відкритого заняття "Пори року" план-конспект заняття з навколишнього світу (старша група) на тему. Можливо, це вас зацікавить

ДБОУ "Гімназія Назранівського району" с.п. Алі-юрт

Методичне об'єднання вчителів початкових класів

Відкритий урок

По пізнаю світу

На тему:

"Пори року"

ДПП 3

Вчитель: Тумгоєва А.Б.

2015-2016 н.р.

Відкритий урок

Предмет:Пізнаю світ

Тема:" Пори року"
Цілі:
1.Розширити та уточнити уявлення дітей про пори року, формувати вміння спостерігати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки в природі;
2.Розвивати спостережливість та увагу дітей, вміння аналізувати, робити висновки; активізувати словниковий запас;
3.Воспитывать любов до природи.

Обладнання:картки, ілюстрації пір року.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент (під музику)

Дзвінок продзвенів і нагадав знову,

Що час не можна нам марно гаяти.

Хто часом нашим звик дорожити,

Тому легше перемогу здобути.

Хлопці, сьогодні ми маємо незвичайний урок пізнання світу. До нас у гості прийшли вчителі. Здивуємо гостей знаннями та дисципліною.

Здрастуйте, хлопці та шановні гості!

2.О розподіл теми уроку (5 хв)

ІІ. Спостереження за погодою.

Скажіть, яка зараз пора року? (весна)

Який місяць? (квітень)

Яке сьогодні число? (29)

Який день тижня? (п'ятниця)

Подивіться у вікно, зверніть увагу до неба. Який стан неба?

Подивіться на дерева, чи на вулиці вітер?

Опишіть погоду на вулиці?

Чому кожній людині потрібно знати погоду?

IV. Робота над новим матеріалом

Підбиття до теми уроку.

Сьогодні до нас на урок прийшов Лісовичок. Він пропонує відгадати загадку, щоб ви дізналися, про що сьогодні говоритимете. Дивіться та слухайте уважно.

Загадка про пори року:

У саду царському стоїть дерево райське

На одному боці квіти розквітають,

На іншому боці-плоди дозрівають,

На третьому-аркуші опадають,

А на четвертому-сніг та завірюха гуляє!

Повідомлення теми та мети уроку.

Про що ми з вами поговоримо сьогодні? (Про пори року)

Отже, сьогодні ми вирушаємо у подорож по порах року. Дізнаємося багато цікавого, і повторимо все, що знаємо.

(Принести малюнок з пори року)

У подорож вирушимо разом із Лісовичком. Шлях наш лежить через чарівний ліс «Ліс пори року». Перед подорожжю лісовичок пропонує нам розім'ятися.

- Завдання 1: Пропоную пограти всім разом у гру «Збери пазли». Перед вами чарівний конверт, відкрийте його. Зберіть картинку та дайте назву їй. (Зібрати картинку «Зима» і т.д)

Що у вас вийшло? Дайте назву картинці. (зима, осінь, весна, літо)

(Дежурний збирає пазли у конверт)

Молодці ви все впоралися із цим завданням.

Хлопці озирніться навколо, ви бачите, що до нас на урок прийшли гості. Ці гості приготували для нас пісеньки, ваше завдання дізнатися, хто це. Для цього потрібно уважно слухати пісню.

Вихід першої гості!

Пісня «щоб не було зими»

До кого ж у гості ми потрапили, коли року? (зима)

Назвіть мені ознаки зими?

(Євлоєва Хаді)

ЗИМУШКА-ЗИМА
Тетяна Бокова

У крижаній кареті мчить
Зимушка-зима,
Вітер крилами стукає
У сонні будинки.
Розквітають сквери, парки
Снігова білизна.
І мороз зводить арки
Над лісовою стежкою.

(Євлоєв Рахім)

Санки
Семен Островський

З'їжджають санки самі вниз,
Але є у них одна примха.
Щоб з гірки мчали сани,
Ми вгору їх тягнемо самі.

(Нальгієва Аміна)

Даремно сліз не витрачаю
Семен Островський

Я зима. Люблю мороз.
Доводжу людей до сліз.
А сама їх даремно не витрачаю.
Ідучи, проте, плачу.

Побували в гостях біля зими, продовжуємо шлях.

До нас на черзі наступна гостя, а ви послухавши її повинні дізнатися яку це пору року?

До кого ж у гості ми потрапили, коли року? (весна)

За якими прикметами ви дізналися цю пору року?

Назвіть мені ознаки зими?

(Нальгієв Іслам)

Квітень

Сергій Козлов

Ах, крапель, крапель, крапель,
Золота карусель!
До нас у кораблику паперовому
По струмку приплив Квітень!

(Нальгієва Ясміна)

Цілий рік. Травень

Самуїл Маршак

Розпустився конвалія в травні
У свято – у перший день.
Май квітами проводжаючи
Розпускається бузок.

Наступна гостя прошу (Літо)

До кого ж у гості ми потрапили, коли року? (літо)

За якими прикметами ви дізналися цю пору року?

Назвіть мені ознаки зими?

(Албогачіїв Бекхан)

Г. Лагздінь

Все навколо зазеленіло,
Зацвіло, засиніло!
Ось і літо!
Ось і літо!
З морем теплим,
З яскравим світлом.

(Богатирьова Розія)

*** С. Маршак"Цілий рік. Червень»

Настав червень.
"Червень! Червень!" -
У саду щебечуть птахи.
На кульбабу тільки дунь -
І весь він розлетиться.

(Дакієв Ібрагім)

С. Маршак"Цілий рік. Серпень"

Збираємо у серпні
Урожай плодів.
Багато людям радості
Після всіх праць.

Сонце над просторими
Нивами стоїть.
І соняшник зернами
Чорними
Набитий.

До кого ж у гості ми потрапили, коли року?

За якими прикметами ви дізналися цю пору року?

Хто знає вірш про осінь?

(Оздоїв Муслім)

Лікар Осінь

На колючках у їжаць

Два гірчичники лежать.

Значить, їх поставив хтось,

Тільки де ж він, цей лікар?

Ліс зітхнув

І листя скинув...

Здогадався! Це осінь!

Є. Григор'єва

(Дошоклоєва П'ятимат)

Ходить-блукає осінь

Лісовими стежками ходить-блукає осінь.

Скільки свіжих шишок у зелених сосен!

І листок берези золотавою бджілкою

В'ється та літає над зеленою ялинкою.

Є. Трутнєва

(Євлоєв Ахмед)

Осінь

Усі хмари, хмари. Дощ.

Холодний, мов лід,

Колючий, мов їжачок,

Восени бреде.

Ви все великі молодці.

А тепер я пропоную вам трохи розім'ятися і станцювати танець.

Молодці сідайте.

Осінь, зима, весна, літо - це пори року. Кожної пори року відбувається багато змін у живій та неживій природі.

Чому змінюються пори року? (Бо земля рухається навколо сонця)

VI. Закріплення

У кожної групи на столі лежить листок, клей і наочний матеріал, що характеризує певну пору року.

1 групі потрібно зробити аплікацію з пори року «Зима»

2 групі потрібно зробити аплікацію з пори року «Весна»

3 групі потрібно зробити аплікацію з пори року «Літо»

4 групі потрібно зробити аплікацію з пори року «осінь»

5 групі саме складне завданнявам потрібно зробити аплікацію що складається з 4 пори року зима, весна, літо, осінь (загальну).

Виставка робіт

Молодці.

Наш урок добігає кінця і я хочу щоб ви його завершили на позитивній нотці. Співавши пісню «Світить сонечко для всіх».

VII. Рефлексія.

Що нового ви дізналися на уроці?

Про що сьогодні говорили?

Що вам особливо запам'яталося?

Самооцінка.

Настрій дерево.

Спасибі всім. Урок закінчено.

Конспект заняття «Пори року»

Ціль:формувати та розвивати уявлення та знання дітей про характерні сезонні прояви пір року.

Завдання:

збагачувати словниковий запас дітей на тему «Пори року»; розвивати наочно-образне та словесно-логічне мислення; розвивати дрібну моторику.

Попередня робота:

Розгляд ілюстрацій із зображенням пір року; читання літературних творівпро пори року; дидактичні ігри: «Визнач послідовність»; "Скажи правильно"; "Яка пора року?"; словесні ігри: «Доскажи слівце», «Яка погода?»; загадки; спостереження у природі. Розучування пісні «Осінь постукала до нас» (І.Смирнова)

Обладнання та матеріали:

проектор, комп'ютер, дошка; аудіозапис П.І. Чайковського «Пори року», пісні «Сонячна крапель» (С.Сосніна), «Пісня Снігуроньки» (О.Варламова), мінус пісні «Осінь постукала до нас» (І.Смирнова); слайд-шоу з пейзажами та сюжетами пори року (весна, літо, осінь, зима), ілюстрації перелітних та зимуючих птахів (за кількістю дітей); картинки з грибами, овочами та фруктами; олівці, лічильні палички; одноразові тарілкиз манною крупою за кількістю дітей

I.Діти заходять у групу під музику П.І. Чайковський «Пори року».

Вихователь: Ребята, давайте встанемо в коло взявшись за руки з тими, з ким дружите, зі своїми найкращими друзями. Як приємно тримати один одного за руку? Усміхніться один одному. Усміхніться всім присутнім. Ви звернули увагу, коли йшли до дитячого садка, яка зараз пора року?

Хлопці, я знаю одну казкову історію про Снігуроньку, яка сталася холодною зимою. Бажаєте послухати?

Розповідання казки вихователем

"Тихо вночі в зимовому лісі. Блакитніють під місяцем білі шапки дерев та кучугури на галявинах. Не чути ні шепоту, ні шереху. Тільки дідусь Мороз поскрипує.

У глибині лісу на галявині стоїть крижаний казковий палац із розписними візерунками на віконцях.

Біля віконця сидить Снігуронька, дивиться, чи Мороз незабаром прийде. Побачила дідуся, зраділа, повела його до палацу, поклала на снігове ліжко.

Втомився я, Снігуронька, — зітхнув Мороз. – Багато роботи за зиму переробив. Річки та озера заморозив. Сніг морозом скріплював, щоб не розсипалися шуби та шапки біля дерев та кущів. У Новий рікхлопцям подарунки розносив. Добре, що зима закінчується, тепер можна спати до наступної зими.

Почула Снігуронька слова дідуся і заплакала.

Що за біда трапилася? – насупився Мороз.

Хочеться мені на весну, літо та осінь подивитися. Птахи мені розповідали, як тут у лісі все зеленіє та цвіте, а я ніколи квіточок не бачила. Щороку Зима такий міцний сон на мене напускає, що я засинаю до холодів.

Попроси синочку тобі допомогти, – запропонував Мороз. - Нехай вона своєю пісенькою тобі не дасть заснути.

Зраділа Снігуронька і побігла до синочка, а пташка каже:

Мила Снігуронька, я б рада допомогти, та боюся за тебе. Весна прийде, тепло принесе, і ти розтанеш.

Нічого не відповіла Снігуронька, поцілувала синочку на прощання та пішла відпочивати разом із дідусем Морозом до наступної зими”.

Хлопці, хто хоче допомогти Снігуроньці подивитися на весну, літо та осінь?

А як ми можемо розповісти Снігуроньці про пори року? (Варіанти відповідей дітей.)

ІІ. Вихователь:Про яку пору року, ми першим розповідатимемо, ви дізнаєтеся, відгадавши мою музичну загадку. Звучить 2 куплети пісні «Сонячна крапель» (С.Сосніна) Діти відгадують.

Проекція слайд - шоу весняних пейзажів та сюжетів на дошці.

Яка весна у нашому краю? (холодна та тепла, похмура та сонячна, дощова, зелена тощо).

Що хорошого ви знаєте про весну? (Природа оживає, з'являються проліски - перші квіти, набухають нирки на деревах і з'являються листя і т.п.)

Назвіть весняні місяці? (березень квітень травень)

Хто весну на крилах приносить? (Птахи.)

Як називаються ці птахи? (перелітні.)

А як називають птахів, які не відлітають у теплі краї? (зимуючі)

Снігуроньці напевно теж хочеться дізнатися, які птахи зимують, а які перелітні. Допоможемо їй? Тоді підійдіть до столів на аркуші паперу, ви бачите зображення птахів. Ваше завдання: перелітних птахів обвести синім кольором, зимуючих – червоним.

Молодці! У вас дуже добре вийшло. Снігуронька відразу зрозуміє якісь птахи зимуючі, а які перелітні. І птахи переносять на своїх крилах до наступної пори року. До якого, дізнаєтесь, відгадавши загадку.

Загадка: Якщо сонце в синяві,
і квіти цвітуть у траві,
якщо все теплом зігріто,
значить до нас приходить... (ЛІТО)

Подивіться на літні пейзажі, що можна розповісти Снігуроньці про літо, щоб їй сподобалося? (Показ слайдів-шоу літніх пейзажів, діти описують зображення).

Вправа: «Виклади на зразок»

Вихователь показує дітям схему – зразок і запитує: «На кого схожий малюнок? А ось щоб метелику не було нудно однієї нехай кожен з вас, хлопці викладе з рахункових паличок на столі точно такого ж метелика, як у мене на малюнку. Молодці хлопці, ваші метелики схожі на мою».

Пропоную перетворитися на метелика.

Фізхвилинка

Спала квітка і раптом прокинулась, (тулуб праворуч, ліворуч).

Більше спати не захотів, (тулуб вперед, назад.)

Ворухнувся, потягнувся, (руки вгору, потягнутися.)

Здійнявся вгору і полетів, (руки вгору, праворуч, ліворуч.)

Сонце вранці лише прокинеться, Метелик паморочиться, в'ється, (покружляти)

Політав метелик по лузі і заснув, приготувався до наступної пори року. Відгадайте загадку:

Несу я врожаї, поля знову засіваю,

Птахів на південь відправляю, дерева роздягаю,

Але не торкаюся сосен

І ялинок, я - ... (ОСІНЬ)

Зараз є можливість познайомити Снігуроньку восени. Як це можна зробити? (Відповіді дітей). Правильно можна за допомогою пісні. (Діти співають під мінус пісню «Осінь постукала до нас» І.Смирнова)

Чим вам осінь подобається? (красивий осінній пейзаж, збирання багатого врожаю)

Чим осінь може засмутити? (похмурою, дощовою погодою)

(Під час оповідань проекція слайд – шоу осінніх пейзажів та сюжетів на дошку).

Загадкаа: Якщо холодно навколо,

якщо річка під льодом,
все в снігу: земля, будинки,
значить до нас прийшла... (ЗИМА)

Хлопці, Снігуронька хоче дізнатися, а що ви можете розповісти про зиму? Адже це її улюблений часроку.

Проекція слайд - шоу зимових пейзажів та сюжетів на дошці.

Познайомте Снігуроньку, яка зима в нашому краю?

(Снігова, морозна, довга, біла, весела і т.д.).

Розкажіть, які ваші улюблені розваги взимку?

(катання на гірці, санках, ковзанах, ігри з друзями у сніжки)

Дитина: Іскристий на сонці блакитний сніг.

Ось сніговик стоїть смішний,

Діти поспішають на ковзанку юрбою,

Ковзани та лижі потрібні нам взимку

Шуба та шапка нас зігрівають

І про морози ми забуваємо!

Мороз розфарбовує не тільки щоки дітей на прогулянці, а й фарбує віконця візерунками. Заплющте очі і згадайте, які візерунки ви бачили взимку на вікнах. Пропоную намалювати їх манною крупою.

Творче завдання «Морозні візерунки» (музичний супровід «Пісня Снігуроньки» А.Варламова)

- Потрібно насипати тонким шаром манну крупу в тарілку і рівномірно розподілити її поверхнею. Кінцем вказівного пальця починайте малювати морозні візерунки. Сильно натискати не потрібно. Якщо ви хочете створити новий малюнок, рівномірно розподіліть крупу по поверхні та почніть новий малюнок.

Молодці! У вас у всіх дуже гарно вийшло.

Хлопці, Снігуроньці сподобалося ваше уявлення про пори року і вона надіслала вам SMS із хитрими питаннями. Давайте пограємо?

Гра «Хитрі питання»

Ведучий ставить запитання, якщо відповідь на запитання «так», діти ляскають у долоні, якщо «ні», тупотять ногами

Вересень, жовтень, листопад є літні місяці?

Якщо починає опадати листя, настає весна?

Діти йдуть до школи першого вересня?

Влітку дівчатка та хлопчики одягають теплі шапки, теплі чоботи, шуби та вирушають кататися на санчатах?

Взимку всі звірі готуються до довгої сплячки?

Восени на деревах розпускаються яскраво-зелені листочки?

Взимку ми любимо, купатися та засмагати, милуватися квітами та збирати ягоди?

Навесні повертаються перелітні птахи?

Влітку можна купатися у річці та засмагати на пляжі?

Восени йдуть холодні дощі, жовтіють і опадає листя?

Взимку люди одягають футболки, шорти, сарафани?

Осінь- прекрасний часроку?

Дуже добре знаєте все про пори року.

III . Підведення підсумків:

У чому виникали проблеми?

Як ви з ними впоралися?

Дякую всім за роботу!

Література:

  1. Павлова Н.М.; Руденко Л.Г. Розумні картинки. Матеріали для корекційно-розвивальної роботи в дитячому садку. - М.: "Генеза", 2011.
  2. Узорова О.В., Нефьодова Є.А. 1000 вправ для підготовки до школи. - М: Планета дитинства, 2002.
  3. Коваль І.Г. Вчимося мислити. Ігри для дітей від 4 до 9 років. – Харків: Книжковий клуб «Клуб сімейного дозвілля», 2010
  4. Постоєва Л.Д., Лукіна Г.А. інтегровані корекційно-розвиваючі заняття для дітей 4-6 років. – К.: Книголюб, 2006 – 64 с.
  5. Карпова С.І., Мамаєва В.В. Розвиток мови та пізнавальних здібностейдошкільнят 6-7 років. – СПб.: Мова, 2007. – 144 с.
  6. Оповіді матінки землі. Екологічне виховання через казки, вірші та творчі завдання / О. Лопатіна, М. Скребцова. - 2-ге вид. - М: Амріта-Русь, 2008.

Тема урока: Пори року. Зміна пір року.

ЗАВДАННЯ:

  • Сформувати в учнів уявлення про зміну пір року;
  • Показати учням, що рух Землі навколо Сонця – причина зміни пір року на планеті;
  • Розвивати в учнях спостережливість, уважність та дослідницькі навички;
  • Продовжити розвиток вміння роботи з підручником;
  • Прищепити дбайливе ставлення та любов до природи.

ОБЛАДНАННЯ:

  • Телурій(модель Сонце-Земля-Луна) - модель взаємного розташування Сонця, Землі і Місяця, що рухається, в різних фазах їх обертання. Дозволяє наочно продемонструвати: зміну пір року, зміну дня та ночі, фази Місяця, сонячні та місячні затемнення;
  • Ілюстраціїприроди в різні пори року
  • Глобус;
  • Підручник

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Перевірка домашнього завдання:

  • Чому змінюється день і ніч на планеті?
  • Які явища природи повторюються кожну добу?
  • Скільки разів обертається Земля за добу?
  • Чи змінюється тривалість ночі та дня взимку?

III. Оголошення теми та основних завдань уроку.

Виберіть висновок, - єдино правильний із наступних трьох:

  1. Ніч настає тому, що на небі з'являється Місяць.
  2. Сонце обертається навколо планети.
  3. День і ніч наступають через те, що Земля обертається навколо своєї осі та по-різному освітлюється Сонцем. (Останній висновок правильний.)

Закріплення нової інформаціїметодом «питання-відповідь»:

  • Які рухи Землі вам відомі?
  • (Рух навколо своєї осі, рух навколо Сонця.)
  • До чого призводить рух довкола своєї осі?
  • (До зміни дня і ночі.)
  • До чого призводить рух Землі навколо Сонця?
  • (Ми поки що не знаємо.)
  • Як ви вважаєте, чому буде присвячений урок?
  • (Ми дізнаємося, що відбувається на Землі, коли вона рухається навколо Сонця.)

На дошці висять 4 ілюстрації, що зображають пори року. Вчитель загадує дітям загадки.

Обернулася в лід вода
Перестав ведмідь ревти:
У сплячку впав у борі ведмідь.
Хто скаже, хто знає,
Коли це буває?

Я розкриваю нирки
У зелені листочки,
Дерева одягаю,
Посіви поливаю.

Я виткано зі спеки
Несу тепло із собою
Я річки зігріваю,
"Купайтеся!" - Запрошую.

Несу я врожаї,
Поля знову засіваю,
Птахів на південь відправляю,
Дерева роздягаю.

Відгадування загадок супроводжується показом ілюстрацій. Молодці хлопці, сьогодні на уроці ми говоритимемо про пори року і постараємося відповісти на запитання: Чому все-таки відбувається їх зміна?

IV. Вивчення нового матеріалу

Людині здавна було цікаво знати, чому влітку тепло, а взимку холодно, чому літні днідовгі, а ночі короткі. Після закінчення часу стало відомо, що Земля обертається навколо Сонця і одночасно обертається навколо своєї осі, по колу справа наліво (за годинниковою стрілкою). Саме тому і відбувається на Землі зміна дня та ночі, а також зміна пір року (рекомендується показати візуально, за допомогою глобусу та ліхтарика – дуже ефективно!).

Якщо уявити лінію від Північного полюса до Південного, ми отримаємо основу, власне у якому і тримається Земля - ​​це земна вісь. Вона нахилена до площини орбіти Землі під кутом і завжди на Полярну зірку. Тому, що положення осі Землі нахилено постійно в тому самому напрямку, Сонце висвітлює поверхню Землі по-різному. Повний оборот Землі навколо Сонця відбувається за 365 діб та 6 годин, а навколо своєї осі за 24 години.


У зв'язку з цим, на Землі існує 4 пори року. Давайте їх назвемо (весна, літо, осінь, зима). Якщо влітку Північна півкуля повернута до Сонця, промені падають прямо, ми опиняємось на добре освітленій поверхні Землі, відповідно довгим днемі короткої ночі. У цей період починається активне зростання та розмноження рослинного світу. А взимку Північна півкуля, проходячи орбітою, відвертається від Сонця, сонячні промені злегка стосуються Землі, відповідно день короткий, а ніч довга. Відбувається затишшя, природа спить. Коли промені Сонця висвітлюють Північну та Південну півкулю рівномірно, там настає осінь та весна.

Ще одним основним моментом є наявність таких днів, коли Сонце займає найвище (низьке) становище над горизонтом.

Повний оборот Землі навколо Сонця відбувається за 365 діб та 6 годин. Ми знаємо, що в році 4 пори року, у кожному по три місяці. Назвіть їх. Наші пращури мали зовсім інші назви місяців, спробуйте, відгадайте, пояснивши деякі назви (січень, лютень, березозол, цвіт, май, июнь, липень, серпень, сентябрь, листопад, грудень, холодець).

Далі рекомендується провести практичну роботу, використовуючи глобус та ліхтарик. Діти з учителем шукають на глобусі місце, де вони мешкають. Колективно з'ясовують, як має бути розташована модель землі, в різні пори року, описуючи при цьому головні відмітні особливостікожної пори року (погода, природа, температура, життя тварин та людей).

Питання для закріплення інформації:

  • Які рухи здійснює наша Земля?
  • Скільки днів триває рік?
  • Поясніть, чому бувають пори року. Назвіть їх.
  • Згадайте, що вам відомо про рух Землі навколо осі.
  • Які бувають пори року?
  • З давніх-давен люди помітили, що коли сонце піднімається високо на небосхилі, - на землі тепло, а коли опускається низько, - холодно.
  • Чому тепла пора року (весна, літо) змінюються холодними (осінь, зима)?
  • Чому Земля отримує від Сонця в різні часироку неоднакова кількість тепла та світла?
  • Коли сонячне проміння падає прямо, сонце спекотніше. Якщо промені сонця падають на земну поверхню під кутом, то вони гріють земну поверхню слабше. Ось чому змінюються пори року на Землі. За який час Земля обертається довкола Сонця? Як цей час називають?

2 . Фізкультхвилинка

V. Систематизація знань

Демонстрація зміни пір року на Землі за допомогою телурію:

  • Діти! Подивіться цей прилад.
  • Хто з вас знає, як він називається?
  • (Телурій)
  • Вимовте слово хором.
  • Ви сьогодні зможете розкрити таємницю, чому на цей урок я принесла саме цей прилад.
  • (Вчитель включає телурій.)
  • Я хочу вислухати ваші думки.
  • Які припущення?
  • (Модель Землі та Сонця, -телурій зображує, як обертається Земля щодо Сонця.)
  • Яку роль відіграватиме лампа?
  • (Лампа відіграватиме роль Сонця.)
  • Зробимо висновок. Розкажіть, як падають промені на руку.
  • (У першому випадку промені падають прямо на руку, а в інших випадках промені падають навскіс.)
  • То чому в першому положенні руці було тепліше?
  • (Бо промені були прямі, а рука знаходилася ближче до джерела тепла.)
  • Виконаємо такий же досвід із глобусом - моделлю Землі. У глобусі є уявна вісь, навколо якої обертається Земля.
  • Простежимо за обертанням глобусу.
  • Куди "дивиться" вісь Землі: на Сонце чи в напрямку від нього?
  • (Від сонця).
  • Як ви вважаєте, що несуть сонячні промені: світло, тепло чи те й інше?
  • (І світло, і тепло.)
  • Давайте визначимо, де тепліше за такого стану Землі: в Африці або в Антарктиді.
  • (В Африці більше тепла.)
  • Продовжимо спостереження за обертанням глобусу навколо Сонця.
  • Ось землі «дивиться» на Сонце чи у напрямку від Сонця?
  • (На сонце.)
  • Поки наша півкуля повернута до Сонця, дні у нас довгі, промені прямі, пора року - літо. Поки наша півкуля звернена від Сонця – дні у нас короткі, промені косі, пора року – зима.
  • За який період відбудеться повне навернення Землі навколо Сонця?
  • (За рік.)
  • Скільки триває рік?
  • (12 місяців).
  • Отже, що відбувається при обертанні Землі навколо Сонця?
  • (Зміна пір року.)
  • Яка Головна причиназміни пір року?
  • (Нахил земної осі та рух Землі навколо Сонця.)
  • Чому влітку день триває довше?
  • (Сонце піднімається високо над горизонтом.)
  • Чому взимку холодно?
  • (Сонце низько над горизонтом.)

VI. Підведення підсумків

  • Як рухається наша земля?
  • Яка причина пір року?
  • Які є пори року?
  • Скільки днів на рік?

На Землі існує 4 кліматичні пояси:

  • Екваторіальний пояс - найспекотніший, де навесні та восени відбувається посуха, а влітку та взимку підвищена вологість.
  • Тропічний пояс – практично весь рік спекотно та посушливо. Проте, раз на рік відбувається сезон дощів – найхолодніший сезон року.
  • Помірний пояс – до нього можна віднести Західну Європу, Центральну частину Росії. Навесні та влітку відносно сухо з короткочасним випаданням опадів, осінню та взимку їх випадає безліч, у вигляді дощу та снігу.
  • Арктика і Антарктида - у цій частині пори року не змінюються, відбувається лише зміна дня і ночі, оскільки погодні умови однакові протягом року, температура завжди нижча за нуль.

VII. Закріплення пройденого матеріалу.

Шлях, яким Земля обертається довкола Сонця, називають орбітою. Зміна пір року - вічне та незмінне явище природи. Його причиною є рух Землі навколо Сонця, що триває 365 днів, або рік.

  • Чому відбувається зміна дня та ночі?
  • Чому відбувається зміна пір року?
  • Коли в Північній півкулі літо, яка пора року переважатиме в Південній? (Зима).
  • Якщо в Північній півкулі весна, то в Південній півкулі?
  • Де протягом року Сонце світить однаково? (У районі екватора)
  • Поясніть, що було б, якщо земна вісь розташована вертикально? (Пори року б не існувало. Тому що будь-яка точка на земній кулі, на освітлюваному боці, були б однаково видалені Сонця. Відповідно повітря прогрівався рівномірно).
  • На якому кліматичному поясі ми мешкаємо?

VIII. Вирішення природних завдань

  • Ви вимили у класі дошку. Вона мокра. Куди зникла вода?
  • Давайте подумаємо, чи є кругообіг води взимку.
  • (Відповіді учнів.)
  • Чи може вода випаровуватися при низьких температурах?
  • (Ні)
  • Навіщо господині взимку вивішують випрану білизну на вулицю?
  • (Сушити)
  • Воно висихає?
  • Виходить, вода випаровується.
  • У природі в газоподібний стан вода може переходити не тільки з рідкого, але і з твердого: зі снігу та льоду.
  • Взимку як чого повертається вода на землю?
  • (у вигляді снігу).
  • А сніг – це вода. Кругообіг води нескінченний!

X. Підсумок уроку.

Подякувати дітям за урок, виставити оцінки.

Конспект заняття з ознайомлення з художньою літературою

Тема: Розмова « Пори року ».

Читання оповідання В.Даля« СтарийГодовик»

Ціль: Розширити та уточнити знання дітей про пори року.

Завдання:

Уточнити знання дітей про пори року, кількість місяців на рік, у сезонах;

Дати знання про назви місяців року в Стародавньому Римі, розвивати пізнавальний інтерес до історії розвитку людства;

За допомогою досвіду дати знання про рух Землі навколо своєї осі та навколо Сонця;

Розвивати вміння відповідати повно, поширеними пропозиціями, обґрунтовувати свої висновки;

Виховувати бажання пізнавати нове.

Корекційна робота: Продовжуватиме закріплювати тимчасові уявлення дітей, активізувати роботу збережених аналізаторів, орієнтування у просторі.

Обладнання: Ілюстрований матеріал, музичне оформлення, земної кулі, аркуші паперу, олівці, текст оповідання, різні види календарів.

Хід:

1 ч. Вступна гра на увагу« Розстав пости» ( із зміною напряму).

2 год.Хлопці, відгадайте загадку:

Щорічно приходять до нас у гості:

Один сивий,

інший молодий,

третій скаче,

а четвертий плаче (4 пори року).

Показ календаря.

- А чи знаєте ви, хлопці, чому рік називають круглим? На макеті календаря (настільна гра« Пори року») покрутіть стрілочку« колеса часу»- ЗИМА, ВЕСНА, ЛІТО, ОСІНЬ… ось і пройшов рік, і так по колу, нескінченно…

Людство має різні форми відліку часу. З одного з них ви вже знайомі– це годинник, за ним ми дізнаємося час доби. А що нам допомагає дізнатися про дні, місяці?Правильно, календар (демонстрація різних видівкалендарів).

- Календарце перелік днів року. У році 365 днів, це дуже багато, подивіться, який товстий календар. Кожен листочок день року, а для зручності люди всі дні року поділили на тижні та місяці. Хто нам скаже, скільки місяців на рік? Назвіть їх? Який зараз місяць? До якої пори року він належить?

3 год. Дидактична гра:

Роздати дітям картки, на яких написано не по порядку місяць та його порядкове число, діти мають виправити те, що є неправильним.

4 ч. Фізмінка:

Як на гірці сніг, сніг, (встаємо на шкарпетки, руки нагору)

І під гіркою сніг, сніг, (присідаємо)

І на ялинці сніг, сніг, (встаємо, руки убік)

І під ялинкою сніг, сніг, (охоплюємо себе руками)

А під снігом спить ведмідь, (похиталися з боку на бік, руки зігнуті в ліктях, перед грудьми, долоні від себе)

Тихіше, тихіше, не шуміти, (пальчик до губ, пошепки).

5 ч. а) Вправа« Рух Землі» - олівець в правій руціу двох пальцях ставимо на площину одночасно обертати навколо.

Висновок: – Земля також обертається навколо своєї осі, що проходить через Північний та південний полюси.

б) показ обертання Землі на глобусі.

Висновок : - Виявляється рікце час обороту Землі навколо Сонця.

Досвідексперимент: показ дітям за допомогою глобуса та настільна лампаабо свічки зміни дня та ночі на Землі.

6 ч. Гімнастика для очей.

Діти виконують вправу на показ.

Праворуч - ліворуч, праворуч - ліворуч,

Ти очима подивися.

Вгору - вниз, вгору - вниз,

Закривай та відпочинь.

Ти замруж міцно - міцно,

Поморгай та відпочинь.

А потім знову почни!

7 год.Хлопці, ви хотіли б здійснити подорож до історії назви місяців року? Тоді сідайте зручніше і слухайте: - У багатьох країнах світу місяці року називають так, як це вигадали в стародавньому місті Римі. Римляни спочатку називали місяці року за номерами чи цифрами: 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,11,12… , а потім поступово деякі місяці вони перейменували на честь своїх богів та героїв.

СІЧЕНЬ– на честь бога часу, покровителя мандрівників та моряківЯНУСА;

ЛЮТИЙ– на честь великого святадня очищення від гріхів та поганих вчинківФЕБРУТУСА;

БЕРЕЗЕНЬ– МАРТУСНА ЧАС БОГА ВІЙНИ - МАРСА;

КВІТЕНЬ - АПРИКУС– зігрітий Сонцем розквіт;

ТРАВЕНЬ– названий на честь римського полководця та імператора Юлія Цезаря;

СЕРПЕНЬ - названий на честь іншого імператора– Октавіана Августа;

А решту місяців залишилися названі за порядковими числами.

Чи сподобалася вам подорож по місяцях?

А тепер я вам прочитаю казку– загадку, написану В. Далем більше 100 років тому, а ви послухайте та спробуйте відгадати її.

8 ч. В.Даль« Старий-річник»

Вийшов старий-річник. Почав він махати рукавом і пускати птахів. Кожен птах зі своїм особливим ім'ям. Махнув старий-річник перший раз– і полетіли перші три птахи. Повіяв холод, мороз. Махнув старий-річник другий разі полетіла друга трійка. Сніг почав танути, на полях з'явилися квіти. Махнув старий-річник втретєполетіла третя трійка. Стало жарко, душно, спекотно. Чоловіки почали тиснути жито. Махнув старий-річник четвертий разі полетіло ще три птахи. Повіяв холодний вітер, посипав невеликий дощ, залягли тумани.

А птахи були не прості. У кожного птаха по чотири крила. У кожному крилі по сім пір'я. Кожне перо також зі своїм ім'ям. Одна половина крила біла, інша– чорний. Махне птах разстане світлим-світло, махне інший - стане темним-темно.

Що це за птахи вилетіли з рукава старого-річника?

Які це чотири крила у кожного птаха?

Які сім пір'їн у кожному крилі?

Що це означає, що у кожного пера одна половина біла, а інша– чорна?

9 ч. Підсумок заняття:

Що нового та цікавого дізналися сьогодні?

Як можна показати досвід із обертанням Землі?

З якого міста дійшли до нас назви місяців?

Про що ще зможете розповісти друзям, батькам?

проведення відкритого заняттяна тему: «У гостях біля пори року»

Мета: закріпити знання дітей про сезонні зміни а природі, ознайомити їх зі значенням прислів'їв та приказок; вправляти у відгадуванні загадок; розвивати творчу уяву, виховувати любов до природи.

Обладнання: пташка, овочі та фрукти.

Підготовча робота: розучування віршів та прислів'їв про пори року; ігрова пісня «Як під наші ворота»,

План проведення.

1. Загадки про зиму.

2. Загадки про зимові прикмети.

3. Гра «Морозний малюнок»

4. Закличка Весни «Жайворонки».

5. Вірші про весну.

6. Слухання уривка з альбому П. І. Чайковського «Пори року» (квітень)

8. Вірші про літо

9. Гра «Фрукти – овочі»

10. Вірші про квіти

11. Хороводна пісня «Як під наші ворота»

12. Сцінка «Спор овочів»

13. Підбиття підсумків.

Хід заняття.

Вихователь: Сьогодні ми з вами, хлопці, поговоримо про пори року, а ось яку пору року першу ви спробуйте дізнатися із загадки: Сніг на полях, лід на річках, завірюха гуляє… Коли це буває? (Відповіді дітей.

З чим до нас приходить зима – зима? (Відповіді дітей) А зараз я вам загадаю загадки і чекаю правильні відгадки.

1. Біл. та не цукор, немає ніг, та йде?

2. Біла морква взимку росте?

3. Без рук, без ніг, а малювати вміє?

Вихователь: Справді, мороз вміє малювати химерні візерунки, давайте і ми з вами перетворимо свої руки на сніжинки та

побачимо, які візерунки в нас вийшли.

(Гра "Морозний малюнок")

(Діти кружляють під музику, а коли вона зупиняється, за допомогою рук створюють різні образи тварин. Птахів, предмети.).

Вихователь: А вірш про зиму шануємо? Лідіння прийшло, зиму в будинок принесло

Сніг замерзло, лід на річці вим'яло.

ДИМА Хлопців у санки посадило, з гірки покотило.

Тиша в лісі стоїть, молодий сніжок блищить.

Ми любимо, зимушка, тебе, твій іній і льодок,

І пухнастий сніг на гілках, і санки, і ковзанка.

Вихователь: А хто наступний гість?

Влада Повно, біленький сніжок, на талій землі лежати.

Час, біленький сніжечок, тобі танути, пропадати.

Втомившись від зими, люди з нетерпінням чекали на весну і квапили її закличками та зазивалками. Давайте й ми весну

покличемо:

УЛИЯНА Жайворонки, жайвороночки, прилітайте до нас.

Заберіть від нас зиму люту, принесіть до нас весну червону.

"Вода з гір потекла - весну принесла." Ось і Весна до нас завітала.

Дарує нам своє тепло, щоб усе навколо цвіло,

Щоб листочки розпускалися, пташки піснею заливались.

(розбір заклички «Жайворонки» та вірші.)

Вихователь: (читання вірша про весну)

А вже ясно сонечко припекло і всюди золото розлило.

ВАНЯ Струмки на вулиці все дзюрчать, журавлі курчать і летять,

Скоро всій земелюшці бути у вінку.

Іди, весна, іди, червона, принеси житній колосок,

Вівсяний сніпок, великий урожай у наш багатий край!

(П. І. Чайковський «Пори року» «Квітень»)

Вихователь: А що ж у народі про весну говорили, ви, хлопці, знаєте?

1. Побачив грака – весну зустрічай. ВЛАД

Вихователь: Вже ти, ластівко, ти, косточок. Ти візьми ключі весняні, запри зиму, опри…. (літо)

Квітів багато на луках, жито золоте на полях, ягоди, гриби в лісах,

Заспівають яблука в садах, хто скаже, хто знає, коли це буває? (Відповіді дітей)

Вихователь: Давайте ми вітаємо літо, тільки так, як це робили в далекі часи, з поклоном.

Прийди до нас, літо, з радістю, з великою милістю!

З житом зернистим, з пшеницею золотистою!

З вівсом кучерявим, з вусатим ячменем,

З калиною, малиною, з чорною смородиною!

З грушами, яблуками, з усякою садовинкою.

З квітами блакитними, з травою - мурашкою!

Так, літо до нас приходить із багатими дарами, які треба вчасно зібрати.

(Гра «овочі, фрукти») (діти збирають у кошики овочі та фрукти.)

Вихователь: Хлопці, а ви були влітку на лузі? Чи бачили, які красиві квіти там ростуть? А знаєте, якщо гарненько

прислухатися, то можна почути їхню розмову. Вірите? Слухайте самі.

Ромашка: Очі золоті, білі вії – білі ромашки, дружні сестрички. БЕРЕЗНЯ

Василек: Я синію в чистому полі, я – вільний волошка!

Добре рости на волі та прикрашати простий вінок! ВІКА

Незабудка: Я – незабудка ніжно – блакитна, я – скромна, маленька квітка, вплетіть і мене у вінок. АНЯ

Вихователь: Справді, з польових квітів виходить дивовижний вінок.

Катя: Цвітуть ромашки на лузі, у траві червоніє мак.

З них вінок сплести можу так! Ось так! Ось так!

(Всі діти стають у коло)

Вихователь: Ось який великий хоровод вийшов із наших квітів. (хоровод «Як під наші ворота»)

Вихователь: Але недовго залишилося тішитися теплими літніми днями. До побачення, літо червоне!

Добре зима снігами, весна квітами, літо – грибами, а … (осінь) – стогами.

Діти: Привіт, Осінь! Привіт, Осінь! Добре, що ти прийшла.

У тебе ми, Осінь, запитаємо, що в подарунок принесла?

КАТЯ Прийшла я до вас зі зливами, з рясним хлібом, з корінням глибоким!

Принесла вам хліб на весь рік, різних овочів повний город.

Тільки овочі на городі суперечку вчинили.

Баклажани сині, червоний помідор починають довгу і серйозну суперечку.

Діти разом: Хто з нас із овочів і смачніший, і потрібніший.

Ведучий: Вискочив горошок – ну, і хвалько.

Горошок: Я такий гарний зелененький хлопчик!

Якщо тільки захочу всіх пригощу горошком.

Ведучий: Від образи почервонівши буряк пробурчав.

Буряк: Дай сказати хоч слово мені, вислухай спочатку. Буряк треба для борщу та для вінегрету.

Їж сам і пригощай – краще буряків нема.

Капуста: Ти вже, буряк, помовчи! З капусти варять борщ,

А які смачні капустяні пироги!

Редиска: Я – рум'яна редиска, поклонюся вам низько – низько,

А хвалити себе навіщо? Я й так відома всім!

Морква: Про мене розповідь недовга – хто не знає вітаміни?

Пий завжди морквяний сік, будеш міцним ти, друже!

Ведучий: Тут надувся помідор і промовив суворо.

Помідор: Не говори, морквина, нісенітниця, помовчи трохи.

Найсмачніший і найприємніший, звичайно, сік томатний.

Лук: Я приправа в кожній страві і завжди корисна людям.

Вгадали, я ваш друг – я проста зелена цибуля!

Картопля: Я, картопля, така скромна – слова не сказала…

Але картопля всім потрібна – і великим та малим!

Хором: Хто з нас, з овочів, усіх смачніших і всіх потрібніших?

Вихователь: Який же овоч, хлопці, найпотрібніший, найкорисніший? (Відповіді дітей)

Вихователь: За багатий урожай ми повинні бути вдячні всім порам року: взимку земля відпочиває, сил набирається, навесні врожай садять, влітку він дозріває, а лише восени його збирають. Тому всі часи в народі улюблені, кожну пору року з радістю зустрічають та проводжають.

Можливо, це вас зацікавить:

  1. Тема: Домашні тварини та їх дитинчата. Мета: актуалізація словника дітей на тему «Домашні тварини» на логопедичному занятті. Корекційно-освітні завдання: - вчити дітей утворювати складні...

  2. Завантаження... Ахмедгалієва Валентина Василівна Вихователь МБОУ Ріп'ївська ЗОШ дошкільна група«Малишок» Комплексне заняття з екологічного вихованнята розвитку мови для старшої групи «Медова подорож...

  3. Казина установа Ханти-Мансійського автономного округу - Югри. «Урайський спеціалізований Дім дитини» Відкрите інтегроване заняття з розвитку мови у другій молодшій групіна тему: «Зима...

  4. Завантаження... Відкрите логопедичне заняттяу ДНЗ «Диференціація звуків Ш-Жу складах та словах. За мотивами казки Г.-Х. Андерсена «Дюймовочка» (з використанням ІКТ) Вчитель-логопед: Омельчук М.К.

  5. Завантаження... Відкрите заняття з малювання В середній групі№6 Тема: «Яблуко-стигло, яблуко - солодке» Вихователь: Вишнякова Ніна Вікторівна Малювання фарбами Тема: «Яблуко...

Завантаження...