transportoskola.ru

Опк розробка уроку християнська сім'я. Про сімейні цінності на уроках опк Конспект відкритого уроку з презентацією православна сім'я

2015

Жук Марина Володимирівна вчитель початкових класів

МАОУ «Школа №139»

2015

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА УРОКУ «ХРИСТІАНСЬКА СІМ'Я». ПРЕДМЕТ – ОРКСЕ. МОДУЛЬ «ОСНОВИ ПРАВОСЛАВНОЇ КУЛЬТУРИ»


Модуль

«ОСНОВИ ПРАВОСЛАВНОЇ КУЛЬТУР Ы »

Методична розробка

Урок №27

на тему «ХРИСТІАНСЬКА Сім'я»

Мета уроку: продовжити знайомство з традиціями православної культури та ставленням православної релігії до сім'ї.

Завдання уроку:

Освітня: познайомити учнів з роллю сім'ї у православній релігії на основі прикладів життя Петра та Февронії Муромських, родини царя МиколиII, розкрити значення сім'ї у житті людей.

Виховна: формувати шанобливе ставлення до сім'ї, сімейних цінностей, виховувати приклади уроку поняття «дружної, щасливої ​​сім'ї».

Розвиваюча: продовжити розвивати вміння порівнювати та узагальнювати матеріал, усвідомлено та довільно будувати мовні висловлювання.

Види діяльності: бесіда, оповідання вчителя, закріплення вивченого матеріалу.

Обладнання та матеріали:

    Мультимедійне обладнання (комп'ютер, проектор);

    Слайд-шоу "Сім'я";

    Аудіозапис пісні про Петра та Февронію у виконанні

хору «Пересвіт»

    Підручник "Основи православної культури" для 4-5 класів за ред.

А.В. Кураєва

Тип уроку: урок-презентація.

План уроку:

    Організаційний момент(1 хвилина).

    Актуалізація знань учнів, повідомлення завдань уроку (6 хвилин)

    Вивчення нового матеріалу (25 хвилин)

    Закріплення пройденого матеріалу (10 хвилин)

    Підсумок уроку та домашнє завдання (3 хвилини)

Хід уроку:

До цього уроку на цю тему учням пропонуєтьсяВипереджальне домашнє завдання : підготувати презентації, фото, малюнки, буклети, міні-книжки до виставки на тему "Моя сім'я".

Організаційний момент:

(слайд 1)

Давайте ми теж усміхнемося один одному, щоб іскорки доброти спалахнули в кожному з нас..

Мотивація.
Вчитель:

Сьогодні на уроці йтиметься про найважливішу цінність у житті кожної людини. А що це за цінність спробуйте вгадати, прослухавши вірш Валентина Берестова:

Любили тебе без особливих причин
За те, що ти - онук,
За те, що ти – син,
За те, що малюк,
За те, що ростеш,
За те, що на тата та маму схожий.
І це кохання до кінця твоїх днів
Залишиться таємною опорою твоєю.

(слайд 2)

Визначення теми та цілей уроку
Вчитель

Хлопці, як ви вважаєте, що є опорою в житті кожної людини?

Сьогодні на уроці ми поговоримо про сім'ю.

Вчитель:
– На початку нашого уроку подивимося інсценування казки та подумаємо, що нам хотів сказати автор.
Інсценування казки В. А. Сухомлинського «Квітка і пелюстка». Беруть участь заздалегідь підготовлені учні.
Розцвів Біла квіткаромашки. Літали над ним бджоли та джмелі, брали нектар. У Квітці було багато Пелюсток. І ось один Пелюсток запишався: «Я найкрасивіший. Без мене Квітка не цвіте. Я найголовніший. Ось візьму і піду – що мені?
Натужився пелюстка, виліз із Квітки, зістрибнув на землю. Сів у кущику троянди і дивиться, що робитиме Квітка. А Квітка, як ні в чому не бувало, усміхається сонечку, кличе до себе джмелів та бджіл. Пішов Пелюсток, зустрічає Мураха.
- Ти хто? - Запитує Мураха.
- Я Пелюсток. Найголовніший. Найгарніший. Без мене і Квітка не цвіте.
- Пелюсток? Знаю пелюсток у квітці, а на двох тоненьких ніжках, як ти – не знаю.
Ходив Лепесток, ходив, до вечора засох. А Квітка цвіте. Квітка і без однієї пелюстки – квітка. А пелюстка без квітки – нічого.
Вчитель
– Обговоримо цю казку. Чому загинув Пелюсток?
– А як ми можемо застосувати цю казку до життя?
(Відповіді дітей)
- Правильно. Тільки всі разом ми сильні, а окремо слабкі та вразливі.

Вивчення нового матеріалу

2. Поняття слова «родина»

Вчитель:

Як ви розумієте слово «родина»?

Поки учні обмірковують питання та висловлюють свої думки, один із учнів виконує індивідуальне завдання: за словником С. І. Ожегова шукає визначення слова"сім'я" .

Це група близьких родичів, що живуть разом;

Об'єднання людей, згуртованих загальними інтересами. (Слайд 3)

Висновок : Це ті близькі нам люди: мама, тато, бабуся, дідусь, сестричка чи братик…, які постійно перебувають з нами, живуть в одній квартирі, піклуються один про одного та об'єднані спільними інтересами

3.Учитель: А зараз невелика розминка «Загадки» про сім'ю»:

(Учитель читає загадки, а учні відгадують)

1. Без чого на білому світі дорослим не прожити і дітям?

Хто вас підтримає, друзі?

Ваша дружна... (родина)

2. Хто ж важку роботу

Може робити по суботах?

З сокирою, пилкою, лопатою

Будує, працює наш... (тато)

3. Хто стирає, варить, шиє,

На роботі втомлюється,

Прокидається так рано?

Лише дбайлива...(мама)

4. Хто любити не втомлюється,

Пироги для нас пече,

Смачні оладки?

Це наша…. (бабуся).

5. Хто все життя працював,

Оточував турботою

Внуків, бабусю, дітей,

Поважав простих людей?

На пенсії вже багато років

Нестаріючий наш … (дід).

(слайд 4)

4. Сінквейн "Сім'я"
Вчитель:
Згадайте якості, які притаманні кожній родині у вашому розумінні. Складіть у кожній групі синквейн на тему «Сім'я».
Правила складання синквейну перед вами на слайді
. (Слайди 5, 6 )

Приклад синквейну:

Сім'я.
Міцна, дружна.
Згуртовує, об'єднує, оберігає.

Дорожити нею потрібно кожному.
Дитина.

Другий приклад:

Сім'я.
Велика, багата.
Виховує, розвиває, формує.

Її треба берегти.
Батьки.


Сім'я в православ'ї – це Мала церква, де всі вчаться терпінню, розумінню, любові одна до одної. Глава сім'ї – чоловік, а голова чоловіка – Христос. Чоловік слухається самого Бога, живе у страху Божому, дотримуючись заповідей, а жінка слухається Бога через чоловіка.
Повага, смиренність і лагідність, терпіння, турбота, взаємодопомога, шанування молодшими старшими – головні цінності християнської сім'ї. Сім'я як така виступає як цінність. Чоловік і дружина приймають усі рішення соборно (спільно, дотримуючись церковних законів). Дітей навчають послуху (7 заповідь)
, повагу старших.

Сім'я – це кохання. Християни вважають, що неможливо любити Бога, якщо не вмієш любити того, кого бачиш щодня, члена своєї сім'ї. Прекрасним прикладом любові та вірності в сім'ї є історія про Петра та Февронію . (звучить аудіозапис)

(Слайди 7,8)

Правив Муромським князівством на початку 13 століття князь Павло. І був у нього молодший братПетро. Понадився ходити до княгині блудний змій. Петро вбив змія, але вчасно битви кров із рани чудовиська потрапляє на шкіру Петра і той занедужує.

І ніхто з лікарів допомогти йому не може. Лише у селі Ласкове знайшли молоду, гарну та мудру дівчину Февронію. Вона й урятувала князя від тяжкої хвороби.

Що було далі? Звичайно ж, вони покохали одне одного, побралися, і стала селянка княгинею. І все було гаразд. Тільки бояри не могли змиритися, з тим, що ними править селянка. Запропонували бояри Февронії взяти що завгодно і піти з міста. Княгиня нічого, крім свого чоловіка, не хотіла. Петро, ​​дізнавшись, що його хочуть розлучити з коханою дружиною, добровільно відмовився від влади і вирушив з нею у вигнання.

Але невдовзі почалися у Муромі нещастя, дійшло до кровопролиття. І попросили посли повернутися Петра та Февронію.

Жили вони довго та щасливо. І померли одного дня. І поклали їх у різних трунах, хоч і заповідали вони поховати їх разом. Проте чудовим чином їхні тіла опинилися разом. Двічі намагалися їх розкласти по різних трунах. Але диво повторювалося. Так і поховали їх разом.

День пам'яті Петра та Февронії відзначається церквою з 1547 року. А з 2008 року в Росії стали відзначати всеросійський День сім'ї, кохання та вірності.

Ось така історія про кохання, про справжнє почуття, де вірні дружедругові серця розмовляють мовчки.

- Ще одним прикладом люблячої родиниможна назвати сім'ю останнього російського імператора Миколи II , його дружини Олександри Федорівни, чотирьох дочок Ольги, Тетяни, Марії, Анастасії та їхнього брата цесаревича Олексія . (Слайди 9,10)

У 1917 році Миколи II зрікся престолу, був засланий на заслання, а потім страчений більшовиками в Єкатеринбурзі. Його доля спіткала всю родину, всіх розстріляли.

Незважаючи на те, що сім'я була царською, всі її члени були дуже простими людяними людьми. Мати, Олександра Федорівна, багато сил віддала на виховання п'ятьох дітей, царівни під час війни працювали в госпіталі сестрами милосердя: перев'язували поранених, прали білизну, чергували біля ліжка тяжко поранених.

Олександра Федорівна у своєму щоденнику писала: «У кожній хаті бувають свої випробування, але в істинному світі панує світ, який не порушить земним бурям. Будинок – це місце тепла та ніжності».

А ось її слова про істинну любов: «Наша любов одна до одної може бути щирою і глибокою в сонячні дні, але ніколи вона не буває такою сильною, як у дні страждань і горя…»

5.Робота з прислів'ями

Вчитель: Про сім'ю написано чимало прислів'їв. Поясніть зміст цих прислів'їв:(слайд 11)

Не потрібен скарб, коли в сім'ї лад.

У сім'ї і каша густіша.

Дерево тримається корінням, а людина – родиною.

Згідну сім'ю та горе не бере

Сім'я в купі - не страшна і хмара.
- На що скарб, коли в сім'ї лад.

6. Розповідь про свою сім'ю.

Вдома ви підготували розповіді про свої сім'ї. Хто готовий описати свою сім'ю?( Учні розповідають про сім'ї. Розповіді супроводжуються показом слайдів із фотографіями сімей учнів.)

Намагайся будувати стосунки в сім'ї на довірі та взаєморозумінні.

Поділися з членами сім'ї своїми прикростями та радощами.

Не завдай болю рідній людині.

Допомагай батькам.

8. Узагальнення матеріалу (слайд 13)

- Про яке тепло йдеться у вірші?

Що означає слово сім'я?

Що таке генеалогічне дерево?

Які сімейні традиції можна назвати?

9. Домашнє завдання.

Виберіть одне із запропонованих завдань на вибір:

Склади генеалогічне дерево своєї сім'ї

Намалюй герб сім'ї, поясни, що він означає.

Розробка уроку з ОПК
на тему «Християнська сім'я»

Виконала: Сєрова Ольга Михайлівна, вчитель початкових класів

Цілі та завдання уроку: формування у молодшого школярарозуміння сутності сім'ї у православ'ї; виховувати повагу до християнських сімейних цінностей; навчити розумінню важливості збереження добрих стосунків із близькими.
Обладнання: підручник, збірка оповідань для дітей Л.М. Толстого, збірка російських народних прислів'їв.

1. Організаційний момент.

Здрастуйте, хлопці! Я рада вас бачити. Подивіться один на одного і посміхніться, побажайте подумки гарного настрою.

Діти, послухайте прислів'я та приказки і спробуйте здогадатися, про що йтиметься на уроці.

Сім'я сильна, коли на ній один дах.
Без чоловіка – що без голови, а без дружини – що без розуму.
Одружуватися – не води напитися.
Хата дітьми весела.
При сонечку тепло, при матері добро.
Птах радіє весні, а дитина матері.
Де мир та лад, там божа благодать.
Кохання та порада – так і потреби немає.

2. Введення у нову тему.

Отже, хлопці, ви здогадалися, про що йтиметься на нашому уроці?
Так. Йтиметься про сім'ю, але не просто про сім'ю. Тема нашого уроку “Християнська сім'я”.
Сьогодні ми дізнаємося багато цікавого: що таке вінчання, що означають обручки. Ми поговоримо про сімейні цінності, про святих покровителів сім'ї.

3. Робота на тему уроку. Читання тексту підручника.

Що таке сім'я?

Сім'я – це маленький ковчег, покликаний захищати дітей від біди.

На чому і заради чого сім'я ґрунтується?

Сім'я заснована на радості та заради неї.

Що означає кохати?

Любити – все життя іншої людини зробити своєю. А все своє життя віддати іншому.

Як називається одруження у православ'ї?

Одруження у православ'ї називається вінчання. Сімейне життя-це не просте поєднання двох життів. На голову нареченому та нареченій покладають вінці.

Що означають вінці на голові у молодят?

Це знак того, що вони цього дня «князь» і «княгиня», найшанованіші люди в окрузі. Вінець - це ще й нагорода за їхню рішучість подарувати себе один одному. Це і «мученицький вінець». Наречений і наречена, що люблять один одного, подібно до мучеників, готові все перетерпіти заради збереження сім'ї.

Що символізують обручки?

Кільце не має кінця. Це означає, що так само, до смерті, наречений і наречена повинні будуть вірні один одному, коли стануть чоловіком і дружиною.

Як розуміти слова з Нового Завіту: «Носіть один одного, і таким чином виконайте закон Божий»?

Тягар від слова тягар-тяжкість, тягар. Це означає, що в усьому потрібно допомагати один одному.

Що таке тактовність?
У чому виявилася тактовність отця святого Силуана Афонського?
Які якості є обов'язковими для життя в сім'ї?

4. Закріплення пройденого матеріалу.

Ми продовжимо розмову про сім'ю. Запишіть у зошиті слова, які у вас асоціюються зі словом «родина».

Сім'я – це не лише люблячий другдруга подружжя, а й їхні діти, їхні батьки. Зберегти добрі стосунки у сім'ї не завжди просто. Але в сімейних відносинах, як і у відносинах з іншими людьми, головне дотримуватися золоте правилоетики. Згадаймо, як воно сформульовано.
«У всьому, як хочете, щоб з вами чинили люди, так чиніть і ви з ними».

5. Робота із додатковим матеріалом.

Я прочитаю вам оповідання Л.М. Толстого, що ілюструє золоте правило етики. Розповідь називається «Старий дід та онучок».

(читання оповідання)

Це дуже повчальна історія, вона нас багато чого вчить. Діти, тому що ми повинні ставитися до старших членів сім'ї?

Послухайте, як про це говорять російські народні прислів'я.

Не смійся над старим, і сам старий будеш.
Не кивай пальцем і сам станеш старцем.
Хто батьків шанує, той повік не гине.

6. Робота з підручником.

У вашому підручнику є біблійна історія, з якої ви дізнаєтеся, звідки пішло слово «хам» та поняття «хамська поведінка». Давайте прочитаємо текст.

(читання тексту)

Ось така історія. Я хочу побажати вам, хлопці, щоб ні ви, ні члени ваших сімей не випробували з боку будь-кого до себе «хамського ставлення». Нехай ваші сімох охороняють святі, захисники сімейного благополуччя. А хто вони ці святі?

7. Робота із додатковим матеріалом.

Є народні сказання, повчальніше і світліше яких важко знайти.
Одне з них донесло красу досконалого подружнього життя благовірних князя Петра та княгині Февронії. Давайте про це прочитаємо.

8 липня у нашій країні святкується «День сім'ї, любові та вірності», пов'язаний з іменами святих Петра та Февронії – покровителів сім'ї та шлюбу.

8. Домашнє завдання.

Хлопці, будинки намалюйте свою сім'ю. Чи буде цей малюнок виконаний олівцями, фарбами, фломастерами не має значення. Головне, щоб він був щиро.

9. Рефлексія.

Що ми впізнали нового?
Що навчилися робити? Які поняття увійшли до нашого багажу знань?

Сім'я угодна Богові. Без міцної, моральної сім'їнеможлива жодна держава. Сім'я – основа духовності суспільства. Нехай у ваших сім'ях будуть мир та благополуччя.

Доповідь Ніколаєвої І.В., вчителі православної культури
та Поповий В.М., вчителі початкових класів
МБОУ «Середня загальноосвітня школа №34»
на XI муніципальних Різдвяних читаннях
"Сім'я в історії Росії", що пройшли
13 лютого 2013 р. у 2-й школі м. Старий Оскол

Найважливішою проблемою сучасного суспільстває духовно-моральне виховання дітей. Нині вже всім очевидний дефіцит добра, любові, співчуття і душевної щедрості у дитячому середовищі. Однією з причин цих явищ є втрата суспільством сімейних цінностей та традицій, які протягом багатьох століть зберігала та примножувала Православна Церква. Протопресвітер Василь Зіньковський ще понад півстоліття тому писав: «Духовна фортеця сім'ї раніше давалася легше… тепер вона дається насилу…
Цілісність у сім'ї зберігається і проявляється легше у сфері зовнішнього побуту, утиск цієї цілісності найбільше стосується духовної сторони… Той духовний аромат, який раніше виділявся сім'єю… нині став рідкісним, через що сім'я починає втрачати свою головну, поживну для дітей силу…» . Відновлення традиційного способу життя сім'ї, заснованого на православних традиціях сімейного виховання, допоможе вирішити проблему духовно-морального виховання дітей
Велику роль коригуванні сімейного виховання, у вихованні майбутнього сім'янина грають уроки православної культури.

Ось так уявляють собі сімейний бюджет сучасні школярі

На уроках православної культури дуже важливо знайомити дітей із православним поглядом на сімейні цінності. Завдяки урокам у школярів формується правильне уявлення про дружній родиніпро обов'язок перед батьками та іншими членами сім'ї. Також діти вчаться висловлювати турботу, виявляти любов і послух.
Великі можливості для формування у дітей ціннісного ставлення до сім'ї має матеріал навчального курсу «Православна культура» початковій школі. Вже на перших уроках вчителі починають формувати у своїх підопічних усвідомлене ставленнядо сім'ї як до однієї з основних цінностей.
Найважливішою умовою духовного здоров'я є авторитет батьків. Укоріненню цієї ідеї у дитячій свідомості сприяє вивчення біблійних сюжетів, заповіді про шанування своїх батьків, читання житійних творів, перегляд фільмів-призерів кінофестивалю «Сім'я Росії». Важливо, щоб діти сприйняли п'яту заповідь як умову сімейного щастя.
Щаслива, радісна родина - не випадковість, а велике досягнення, засноване на праці та виконання своїх обов'язків кожним її членом. При вивченні тем «Родовід моєї сім'ї» та «Мої обов'язки» хлопці знайомляться з тим, як розподіляються обов'язки у православній сім'ї. Чоловік у сім'ї – глава, годувальник, і йому вирішувати основні сімейні питання. Жінка – помічниця чоловікові, її роль – виховання дітей та ведення домашніх справ. Роль дітей у сім'ї – допомога батькам, а в міру дорослішання – заміна їх у всіх працях, догляд за ними у старості.
Важливо як познайомити учнів з розподілом сімейних обов'язків, а й дати їм відчути себе ролі інших членів сім'ї. Для цього можна створити на уроці ігрові ситуації «Розподіл обов'язки в сім'ї», «Допоможи мамі розподілити сімейний бюджет»; провести диспут на тему: «Чи потрібно карати дітей?» або «Як заохотити дитину?», запропонувати написати твір про майбутню сім'ю.
Виховання сімейних цінностей – це виховання сімейної культури, моральних сімейних відносин, які неможливі без наявності у всіх членів сім'ї таких якостей, як подяка, всепрощення, терпіння, працьовитість, довіра, без розуміння таких понять, як «борг», «відповідальність».

У кожного в сім'ї своя роль, але без кохання в будинку — нікуди, вважають школярі

Одним із головних обов'язків дітей по відношенню до своїх батьків є послух. Виховний процес, спрямований на формування у дітях цієї чесноти, починається вже на перших уроках православної культури та продовжується протягом вивчення всього навчального курсу у початковій школі. Запитання «З якого разу ти виконуєш доручення батьків?», «Яку з вимог батьків тобі виконати найважче?», «Що для тебе є вирішальним при виконанні батьківських вимог?» змушують хлопців серйозно замислитись. Обговорюючи відповіді, хлопці дійшли висновку, що слухняність – це швидке і радісне виконання волі батьків, а встановлення понятійно-змістовних зв'язків «слухняність – добро – радість» формує в дітей віком ціннісне ставлення до цієї чесноти. Дуже повчальним щодо цього є читання та обговорення творів К.Д. Ушинського, Б.Ганаго, Л.Родіной. Необхідні учням і приклади істинного послуху, яких багато в житті святих, наприклад, преподобних Сергія Радонезького та Серафима Саровського.
Питання моральному ідеалі сім'ї одна із найважливіших у формуванні сімейних цінностей. Для багатьох православних християн зразком сімейного життя, яке веде до святості, є родина царя Миколи II. Учні знайомляться із життям родини Романових під час уроків православної культури у 4 класі. Переглядаючи фотографії сімейного альбому, кадри кінохроніки родини Романових, читаючи листи імператриці Олександри Федорівни та імператора Миколи Олександровича, хлопці переймаються духом сім'ї, яка втілила риси ідеальних стосунків між чоловіком та дружиною, батьками та дітьми багатодітної родини.
Про моральне здоров'я сім'ї, її духовні цінності можна судити за традиціями, що встановилися в ній. Відродженню такої традиції, як сімейне читання, багато в чому сприяє вивчення на уроках православної культури житійних творів, творів Л.Чарської, О.Поселянина, з якими діти продовжують знайомити вдома разом із батьками. Читання ж творів І.Шмельова допомагає пробудити в дітях та батьках інтерес до традицій православних та сімейних свят. Залучення дітей до участі у різноманітних творчих конкурсах відроджує ще одну втрачену традицію сім'ї – спільну творчість.

Філія МБОУ ЗОШ с. Тербуни у с. Покровське

Тебуського району Липецької області

Розробка уроку у 4 класі за курсом

«Основи світових релігійних культур та світської етики».

Модуль "Основи православної культури".

Вчитель: Лютова Тетяна Василівна.

Тема урока:«Християнська сім'я»

Ціль:сформувати основні уявлення про християнський шлюб, про норми взаємин у сім'ї.

Завдання:Розкрити сутність православного шлюбу через християнські цінності.

Сформувати уявлення про духовні складові християнської сім'ї.

Познайомити із справжнім почуттям любові, як важливою складовою щасливих сімейних стосунків.

Показати важливість сімейних традиційяк сполучна нитка поколінь.

Формувати розуміння важливості збереження добрих відносин із близькими, через свою участь, чуйність та допомогу.

Заплановані результати:

Предметні:

Розуміти та приймати цінні складові християнської сім'ї;

Розуміти значення релігійної моралі у вибудовуванні сприятливих стосунків у сім'ї.

Метапредметні:

Викладати свою думку та аргументувати свою точку зору виходячи із соціального досвіду;

Володіти логічними діями аналізу, порівняння, побудови міркувань;

Володіти навичками смислового читання текстів, усвідомленої побудови мовних висловлювань.

Особистісні:

Випробовувати почуття доброзичливості та емоційно-моральної чуйності, розуміння та співпереживання почуттям рідних людей;

Усвідомити свою соціальну роль у сім'ї та особисту відповідальність за свої вчинки на основі уявлень про моральні норми християнської сім'ї.

Тип уроку:відкриття нових знань.

Форми роботи учнів:

Фронтальна, робота у парах, діалог;

Читання та аналіз текстового та ілюстративного матеріалу;

Виконання завдань творчої спрямованості;

Обладнання:навчальний посібник О. Кураєв «Основи православної культури» 4–5 клас, магнітна дошка та магніти, комп'ютер, інтерактивна дошка, комп'ютер, презентація, квітка з 10 пелюстками, дерево Послуху.

Хід уроку.

СЛАЙД 1.

    Організаційний етап.

Емоційний настрій учнів на спільну роботуз педагогом

Діти, усміхніться, подаруйте свої посмішки, а з ними і своє гарний настрійсвоїм товаришам, гостям і мені. А я бажаю нам усім плідної роботи на уроці.

СЛАЙД 2

II. Перевірка виконання домашнього завдання.

Минулого уроку ми з вами говорили про заповіді блаженства.

Що означає блаженство? блаженний? (Щастя, щасливий)

Які заповіді блаженства Христос дав людям?

СЛАЙД 4.

А тепер давайте згадаємо 10 заповідей, які Бог дав Мойсеєві.

Гра«Квітка» (10 пелюсток. 10 заповідей).

СЛАЙД 5.

Десять заповідей закону обмежуються тим, що забороняють робити те, що є гріховним. Заповіді блаженства навчають нас, як ми можемо досягти християнської досконалості чи святості.

Десять заповідей дано було у старозавітні часи, щоб диких і грубих людей утримувати від зла. Заповіді блаженства дано християнам, щоб показати їм, які душевні прихильності повинні вони мати, щоб все більше і більше наближатися до Бога і набувати святості, а разом з тим і блаженство, тобто найвищого ступеня щастя.

Навіщо заповіді були дані людям? (щоб вони могли стати щасливими)

СЛАЙД 6.

А яка це щаслива людина? (Якщо людина не пишається перед іншими, ставиться до людей з любов'ю, прагне бути правдивою, надходить по совісті, живе у світі з усіма.)

Ш. Вивчення нового матеріалу.

СЛАЙД 7.

Вчитель читає вірш В. Берестова «Кохали тебе без особливих причин».

Любили тебе без особливих причин

За те, що ти – онук,

За те, що ти – син,

За те, що малюк,

За те, що ростеш,

За те, що на маму та тата схожий.

І це кохання до кінця твоїх днів

Залишиться таємною опорою твоєю.

Які слова у вірші зворушили ваше серце?

Як ви розумієте сенс слів: «І це кохання до кінця твоїх днів залишиться таємною опорою твоєю»?

Це кохання ви де отримуєте? (в родині)

Сім'я. Це слово гріє душу. Воно нагадує про лагідний голос мами, про дбайливу строгість батька. У сім'ї ти – бажана дитина. Тут тобі дали святе ім'я.

У сімейному колі ми з вами ростемо,

Основа основ – батьківський будинок.

У сімейному колі все коріння твоє,

І в життя ти виходиш із цієї родини.

У сімейному колі ми життя створюємо,

Основа основ – батьківський дім

Я думаю, ви здогадалися, про що ми сьогодні поведемо розмову?

(Ми говоритимемо про сім'ю.)

СЛАЙД 8.

– Правильно, сьогодні ми розширимо наші уявлення про поняття «родина», побачимо, що ж воно включає, які категорії входять у поняття «християнська сім'я». Тема нашого уроку: “Християнська сім'я. Вшанування батьків».

– А зараз відкрийте сторінку навчального посібника 86. Прочитайте пошепки перше речення.

СЛАЙД 9.

(Сім'я – наш дім, наш захист, наша опора. Сім'я вбереже від бід та негараздів.)

Конфуцій - одне з найвідоміших мудреців, який у 6-5 столітті до нашої ери Китаї писав: “Держава – це велика родина, А сім'я - це маленька держава, і вона тримається на любові. Чи треба говорити навіщо людині сім'я? Думаю, кожен відповість по-своєму (відповіді дітей), але напевно прозвучить одна проста та вірна думка – для щастя.

СЛАЙД 10.

- Розповідь вчителя та робота з текстом навчального посібника (вибіркове читання).

Сім'ю створюють дві людини, котрі полюбили одна одну.

Існує давня легенда про те, що колись давним-давно жили землі великі, талановиті, сильні люди. Жили вони щасливо. І позаздрив їм якийсь недобрий дух, і поділив кожного з них на дві половини. Одну половину зробив жінкою, а іншу – чоловіком. З того часу блукають світом роз'єднані люди, шукають свою половину. Якщо знаходять, виникає дуже сильне почуття – кохання, утворюється сім'я, у ній з'являються діти. Чим більше кохання, тим міцніша сім'я. Чим міцніша сім'я, тим щасливіші діти.

СЛАЙД 11-12.

Здавна на Русі православні люди, які вирішили створити сім'ю, вінчалися у церкві. Вінчання – одне з найважливіших обрядів православної церкви. Вінчання майбутнього подружжя здійснюється священиком, який благословляє нареченого та наречену на щасливу сімейне життя. Молоді люди обіцяють любити один одного, піклуватися один про одного, ніколи не залишати ні в біді, ні в хворобі, і ніколи не порушувати священний шлюб. На голови нареченому та нареченій під час вінчання покладають вінці . На сторінці 86 підручника знайдіть відповіді на такі запитання:

Які значення вінця?

Чому вінець має форму обручки?

(Відповіді дітей)СЛАЙД 13-16.

Дайте відповідь, що з прочитаного матеріалу виявилося для вас новим? Що видалося дивовижним? (Відповіді дітей)

СЛАЙД 17.

Вчитися любити треба ще в батьківському домі, інакше кохання не приживеться і в твоїй новій дорослій сім'ї. Той, хто не навчився любити у батьківському домі, не зможе любити і тоді, коли створить свою сім'ю.

Християнська сім'я пам'ятає слова Нового Завіту. Прочитайте їх на сторінці 87

    Обговорення сенсу російського народного прислів'я:

Вдома ви мали подивитися прислів'я про сім'ю.

Назвіть їх.

СЛАЙД 18.

(Робота з прислів'ями та приказками

1. Батьківська любовміцніше за кам'яні стіни.

2. Хто батьків шанує, повік не пропадає.

4. На що й скарб, як у сім'ї лад.

9. Сім'я міцна ладом.

10. Добру дружину взяти – ні нудьги, ні горя не знати.

12. Матерінський гнів що весняний сніг.

14. Ні миліша дружка, ніж родима матінка.

15. При сонечку світло, при матінці добро.)

Будинок вести – не рукавом трясти.

Коли сім'я разом, і серце на місці.

Діти не в тягар, а в радість.

Сімейні негаразди доведуть до біди.

У рідній родині та каша густіша.

На що й скарб, коли в сім'ї лад.

З малими дітками горе, з більшими вдвічі.

Вмів дитину народити, вмій і навчити.

Той не вмирає, хто не залишає дітей.

СЛАЙД 19-21.

– У народі казали: "Сім'я без дітей, що квітка без запаху".До якої думки привело нас російське прислів'я? (Слайд 3)

(Вас люблять у сім'ї не за щось, а за те, що ви народилися, за те, що ви є.)

Тепер у батьків головний клопіт, щоб діти виросли добрими людьми. Вони не шкодують для цього ні сили, ні часу.

Кожен у сім'ї має свої обов'язки. Найскладніші обов'язки лежать на батьках. Їх любов'ю та терпінням досягається сімейне щастя, А невпинним працею – достаток і добробут.

Назвіть свої обов'язки в сім'ї один одному.

Вчитель: Постійні думки про тебе, навіть якщо ти не поряд; молитва про твоє здоров'я, успіх, щастя. Лад, долоньки, долоньки, ладити... Все це добрі ознаки сім'ї.

Накладіть долоню на чистий аркуш паперу, обведіть його, впишіть у контури пальчиків імена рідних, які вас люблять.

Розкажіть, за що вас люблять у сім'ї.

СЛАЙД 22.

IV. Застосування знань та способів дій. (моральна ситуативна гра).

«Чарівне намисто з чотирма променями».

Побачило Сонечко хвору Дівчинку. Шкода стало Сонечку Дівчинку. Схилилося Сонечко над її голівкою і тихо прошепотіло:

- Візьми, Дівчинко, чарівне намисто з чотирма променями. Чотирьох нещасних можеш зробити щасливими. На кого направиш промінь, той стане щасливим. Лежить на грудях у Дівчинки чарівне намисто, чотири промені на стіні грають.

- На кого ж спрямувати щасливі промені? – думає Дівчинка.

Дівчинка важко зітхнула: нещасними були бабуся, дідусь, мама та тато: у бабусі зуб болить, у дідуся ліжко скрипить, тато горілку п'є, мама сльози ллє.

Направила дівчинка промінь на бабусю – і зуб у неї одразу перестав хворіти. Направила промінь на дідуся – ліжко скрипіти перестало. Направила на тата – перестав тато горілку пити. Направила промінь на маму – перестала мама сльози лити, радісно посміхається. Про себе, про свою хворобу дівчинка забула. Але коли всі люди стали щасливими, дівчинка стала найщасливішою та хвороба залишила її.

- Подумай, на кого ти міг направити чарівне намисто? Чому?

( Дітям дається намисто. Вони висловлюють свої думки.)

V. Фізкультхвилинка.

(За учителем повторюються усі рухи).

СЛАЙД 23-25.

У спекотний весняний день вивела гуска своїх маленьких жовтих гусок на прогулянку.

Вона вперше показала діткам великий світ. Цей світ був яскравим, зеленим, радісним.

Гуска почала вчити діток щипати ніжні стеблинки молодої трави. Стебла були солодкі, сонечко тепле, світ добрий.

Раптом насунулися темні хмари, і на землю впали великі краплі дощу. Гусята подумали, що світ не такий затишний і добрий. Гусята побігли до матері.

Вона підняла крила та прикрила ними своїх дітей. А тим часом із неба посипалися великі градини. Під крилами було тепло та безпечно. Гусятам і на думку не спадало, що крило має дві сторони: усередині було тепло, а зовні – холодно та небезпечно.

Коли все стихло, гусята вибігли на траву. Вони бачили, що в матері зранені крила, вирвано багато пір'я. Вона намагалася розправити крила, але в неї нічого не виходило. Але гусятам і на думку не спало запитати:

"Мамо, що з тобою?"

Жовті гусята розсипалися травою. Світило сонечко. Гарно співали бджоли та джмелі. І мати Гуски була щасливою.

Така легенда, створена народною мудрістю. Немає кохання сильніше за материнське.

У житті буває так, що багато людей так само, як гусята у легенді, забувають свій обов'язок перед батьками.

Здавна на Русі сім'ї були великі та міцні. Поважали та шанували старших. Хто пам'ятає, в якій Божій заповіді йдеться про шанування батьків.

Як звучить п'ята заповідь? (Почитай батька твого та матір твою, щоб тобі було добре, і щоб продовжилися дні твої на землі, яку дає тобі Господь, Бог твій.) Давайте її прочитаємо разом. (слайд 13)

СЛАЙД 26

СЛАЙД 27-28.

Про любов і пошану до своїх батьків говорять багато прислів'я і приказки. Одна з них "Хто батьків шанує, той повік не гине".

СЛАЙД 30

Це стосується і всіх старших наставників, ваших вчителів, ваших бабусь та дідусів. Що ж має робити людина, щоб виконати цю заповідь? (Відповіді дітей) Він повинен любити і піклуватися про своїх рідних, допомагати їм у їхніх потребах, слухатись їх. З терпінням і смиренністю піклуватися про них під час хвороби та старості. Поважати їх і намагатися доставити їм радість та втіху своїми вчинками, справами, навчанням, роботою. Адже найбільше щастя для батьків, коли люди дякують їм за хорошого сина чи дочку.

П'ята заповідь – єдина заповідь, за виконання якої Бог обіцяє людині довге та щасливе життя у щасливої ​​родини. А щоб виконати п'яту заповідь кожного дня, у кожного з нас повинні бути обов'язки перед батьками. Які обов'язки можуть бути у дітей? (Відповіді дітей) Полити квітку, винести сміття, прибрати іграшки, вивчити уроки, дбайливо ставитись до своїх речей і т.д.

Щаслива та сім'я, де всі обов'язки виконуються з радістю.

Але найголовніше шанування – це

Давайте дізнаємося про це, розгадавши кросворд.

На уроках православної культури ми з вами знайомилися з новими словами. Я вам пропоную трошки відпочити і, розгадавши кросворд, згадати, що вони позначають. (Слайд 7)

СЛАЙД 31.

    Людина, яка відкриває людям волю Божу. (Пророк)

    Священне зображення (образ), яке шанують. (Ікона)

    Священна книга, що складається із псалмів. (Псалтар)

    Спеціально відведене місце для співаків. (Клірос)

    Християнин, який прийняв смерть, не бажаючи зректися віри в Христа. (Мученик)

    Де живе в людини добро та зло? (Душа)

    Глибока свідомість свого гріха. (Покаяння)

    Стіл, на якому знаходяться предмети, потрібні для церковної служби. (Жертовник)

    Перший храм. (Скінія)

    Що Бог дав людям для життя? (Заповіді)

Прочитайте ключове слово. (слухняність)

А що таке послух? (Це швидке радісне виконання волі.) Послух - це незвичайне слово. З якими словами воно пов'язане? (Вона пов'язана зі словами "радість" та "щастя". Ті люди, які виконували правила, дані Богом, жили щасливо і в радості.)

Вшанування виявляється у послуху.

СЛАЙД 32.

2. Старозавітні історії.

Але не завжди і не всі люди залишалися слухняними та шанували батьків. Через що вони втратили радість і щастя пішло від них.

Син Ноя, якого Бог врятував від потопу в дерев'яному ковчезі, звали Сім, Хам та Яфет. Ной вирощував землю і насадив виноградник.

Прочитайте біблійну історію на сторінці 87

СЛАЙД 33.

У чому виявилася нешанобливість Хама? (Він посміявся з батька.)

Як вчинили Сім та Яфет?

За що Ной засудив вчинок Хама? (Бо він вчинив нешанобливо.)

За що Ной благословив Сіма та Яфета?

Син його, Хам, виявився нешанобливим у цьому випадку до батька свого, і тому був позбавлений благословення, а потомство його засуджено на рабство. Симу ж та Яфету, за те, що вони прикрили наготу батька свого, сповіщено особливе благословення Боже, що в потомстві Сіма збережеться істинна віра та Церква; Яфету ж - що його потомство буде дуже поширене і з'єднається згодом із потомством Сіма

(Благословеннямилість Божа)

Здогадайтесь. Звідки прийшло у російську мову слово «хамство»?

(Від імені Хам. Ім'я власне перейшло в розряд номінальних)
(Хамство - загальне ім'я грубості та нешанобливості.)

Яких людей називають хамами, які вчинки – хамськими.

(Людей нахабних, грубих, що нешанобливо ставляться до інших людей, називають хамами)
- Гарним чи потворним був вчинок Хама? Поясніть, чому ви так думаєте.

VI.ВідеороликСЛАЙД 34

СЛАЙД 35.

VII. Робота у парах.

Кожен з вас візьме дубовий листок, що лежить на парті, і виконає наступне завдання:

Напишіть на листку справи, в яких ви можете виявити шанобливість до рідних та близьких, і закінчіть пропозицію:

Я повинен…

СЛАЙД 36.

(Маємо вітатися, питати про самопочуття, слухати старших, не перебивати, бажати Надобранічблизьким, не зухвальство, не сперечатися, бути вдячним за турботу і любов батьків, любити батьків, допомагати їм, не обманювати і т. д.)

VIII. Підсумок уроку.
СЛАЙД 37.

Я бажаю, щоб ви пам'ятали основні принципи християнської сім'ї, робили все, що залежить від вас. Оберігали здоров'я рідних, поважали та любили. Вчитися треба в батьківській хаті, інакше кохання не приживеться і у ваших майбутніх сім'ях. Якщо наші сім'ї будуть міцними та щасливими, то й Батьківщина буде міцною та багатою.

Бережіть один одного,

Добротою зігрівайте.

Бережіть один одного

Ображати не давайте

Бережіть один одного

Суєту забудьте

І в хвилину дозвілля

Поруч разом спонукайте.

Нехай у вашому домі завжди панує теплота, затишок та порозуміння, свято зберігайте честь своєї родини.

СЛАЙД 38-39.

    Домашнє завдання:

– Я прошу вас перечитати вдома матеріал навчального посібника, сторінки 86–87. Залучайте до читання батьків чи представників старшого покоління. Всі разом постарайтеся відповісти на запитання на сторінці 87, зверніть увагу на останнє запитання: «Розкажіть, які традиції є у ​​вашій родині». Під час розповіді на уроці ви можете використовувати фотографії.

СЛАЙД 40

«Нам не вистачає всепрощаючої любові»
Відеокліп Липецької єпархіальної телестудії «Світло світу»
Вірші ієрея Миколи Мололкіна, співає Геннадій Кузовков.
Сценарій, режисура – ​​мон. Агафона (Шнейдер);
камера – Євгенія Хрідіна, Віктор Савельєв;
монтаж - Катерина Тамбовська.

. СЛАЙД 41.

Завантаження...