transportoskola.ru

Цікаві заняття з експериментування середня група. Відкрите заняття-експериментування у середній групі «Чарівниця-Вода. Дослідно-експериментальне заняття «Властивості піску» - відео

Підготувала та провела вихователь середньої групи №4 «Ростишки» Бурцева Наталія Володимирівна

Листопад 2014р.

МЕТА:

ознайомлення дітей з властивостями мила, його різновидами та призначенням.

ЗАВДАННЯ:

  1. розширити уявлення дітей про властивості мила шляхом дослідницької діяльності.
  2. активізувати словник дітей на основі знань про мило та воду.
  3. закріпити правила безпеки під час роботи з милом.
  4. виховувати культурно-гігієнічні навички.
  5. розвивати вміння на основі дослідів аналізувати та робити висновки.

МАТЕРІАЛИ ТА ОБЛАДНАННЯ:

  1. Миски для кожної дитини;
  2. Миска для вихователя;
  3. Трубочки для коктейлів;
  4. Мило різної форми, кольору, розміру (Для виставки);
  5. Шматки мила за кількістю дітей;
  6. Вінчик;
  7. Серветки для рук;
  8. Фартухи;

ВСТУПНА ЧАСТИНА.

1. Вітання гостям:

Діти, до нас на заняття сьогодні прийшли гості. Давайте їх вітаємо:

«Доброго ранку сонцю та птахам!

Доброго ранку усміхненим особам!»

2. Лист.

А зараз, хлопці, увага! До нас у садок прийшов лист. На конверті написано: «Дітям із групи «Растишки» .

Подивіться на конверт та здогадайтеся, від кого листа.

Давайте прочитаємо його.

Здрастуйте, дорогі хлопці!

Незабаром вже буде наше улюблене свято – Новий рік, а у мене на подарунковій фабриці закінчилися мильні бульбашки. Адже їх так люблять малюки всього світу!

Я хотів дізнатися у Мойдодира, як їх зробити, але він, як завжди, зайнятий – відмиває всіх грязнуль до свята.

Я знаю, що ви розумні та допитливі діти, тому прошу вас – допоможіть мені!

Заздалегідь вдячний,

ваш Дідусь Мороз.

Хлопці, допоможемо Дідусеві Морозу?

Спробуємо самі виготовити мильні бульбашки?

А як ви вважаєте, з чого вони робляться?

Ось тому ми спочатку повинні добре познайомитися з милом, вивчити його види та властивості.

3. Розмова про милі.

1 частина:

Хлопці, а навіщо потрібне мило?

А хіба не можна вимити руки та обличчя звичайною водою?

Правильно, мило відмиває бруд, знищує мікроби та неприємні запахи. «Від простої води та мила

У мікробів тануть сили»

2 частина:

Діти, у нас у групі є колекція мила. Давайте уважно розглянемо її.

Яке мило буває формою?

Яке мило буває за кольором?

Яке мило буває за розміром?

Яке мило буває запахом?

Яке мило у пляшечках?

(рідке, тверде, туалетне – для всіх, дитяче – для дітей, господарське – для прання)

ОСНОВНА ЧАСТИНА.

1. Вступ.

А зараз я запрошую вас усіх до нашої лабораторії. Лабораторія – це місце, де проводять різноманітні досліди, дослідження. Там завжди чисто, світло, тепло та головне – тихо, бо кожен працює над своїм відкриттям.

А ми з вами проводитимемо досліди з милом, щоб створити мильні бульбашки.

2. Правила безпеки.

- Для початку повторимо правила безпеки під час роботи з милом:

  • не брати мило чи намилені пальці до рота

Не допускати попадання мила у вічі.

А якщо влучить, що треба зробити?

3. Розгляд мила.

- Візьміть у руки по шматочку мила, доторкніться до нього.

Яке воно? (тверде, гладке)

4. Перший досвід:

Хлопці, як ви вважаєте, що станеться з милом, якщо помістити його у воду?

Давайте перевіримо це.

Поторкайте воду. Яка вона? (прозора, тепла)

Опустіть мило у воду, торкніться його руками. Яке воно стало? (слизьке)

5. Другий досвід:

А тепер, хлопці, ми візьмемо губку, намочимо її та натремо милом.

Опустіть губку у воду та відтисніть її.

Що відбувається? (вода стала каламутною, з'явилася піна)

Що таке піна? (багато мильних бульбашок)

А зараз давайте витрімо руки і трохи відпочинемо.

ФІЗМИНУТКА

Раз два три чотири п'ять,
Будемо бульбашки пускати!
Дунемо в трубочку тихенько,
Полетять вони легенько.

Раз два три чотири п'ять,
Не намагайтеся їх упіймати!
Ледве доторкнетеся рукою,
Хлоп!.. І порожньо над тобою!

6. Досвід із трубочкою.

Візьміть у руки трубочки, опустіть один кінець у мильну воду і подуйте в них. - Що відбувається? (з'являються великі бульбашки)

«Якщо дунути сильніше,
Буде багато бульбашок!

А тепер візьміть петельку для бульбашок і повільно дмухайте в неї. Вийшли мильні бульбашки? ні

Тоді давайте спробуємо не тверде мило, а рідке (інтенсивно збити віночком).

Підійдіть до мене і знову повільно дмухайте в петельку. Вийшли мильні бульбашки? ні

Тепер давайте спробуємо таке мило. Хто знає, навіщо це мило? Для посуду (інтенсивно збити віночком).

Підійдіть до мене і знову повільно дмухайте в петельку. Вийшли мильні бульбашки? так

Впоралися ми із завданням? так

ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ.

Яке буває мило? - Рідке, тверде, велике, маленьке, різного кольору, різної форми, із запахом

Яке сухе мило? - Гладке

А яким воно стає у воді? – гладимо, але ще й слизьким

Що буде, якщо намилити губку та вичавити її? – з'явиться піна

При попаданні повітря в мильну воду, що з'являється? - бульбашки

Навіщо потрібно мило? – для знищення мікробів

Усі мікроби та бацили
Як вогню бояться мила.
Потрібно руки з милом мити,
Щоб здоровенькими бути.

Знають діти всі довкола –
Мило наш надійний друг!

Хлопці, а що вам найбільше сподобалося на занятті?

Мені і, я думаю, що і нашим гостям також сподобалася ваша працьовитість, завзятість та бажання допомогти.

Ви правильно відповідали на запитання, проводили досліди, а найголовніше, ви дуже хотіли допомогти Діду Морозу і у вас це вийшло.

Молодці, хлопці! Я вами пишаюся!

Я впевнена, що він скаже вам спасибі, коли отримає посилку та подарує на Новий Рік цікаві подарунки.

А зараз попрощайтеся із нашими гостями.

Цілі:

Освітні:

- Стимулювати пізнавальну активність;

- Розвиток розуміння мови;

- активізувати, розширювати експресивну мову, збагачувати лексичний словник;

- формування здатності наслідувати та освоювати спілкування всіма доступними засобами (виразний погляд, вказівний жест, "полегшені" слова, звуконаслідування, слова);

— закріплювати у дитини знання про своє ім'я, частини обличчя та тіла, про дії в навколишньому.

Корекційні:

- Вчити дитину фіксувати погляд на предметі, простежувати поглядом його рух;

- розвиток загальної та дрібної моторики, зорово - моторну координацію;

- Розвиток артикуляційного апарату;

- Формування правильного ротового видиху

- Знімати стан внутрішнього дискомфорту.

Виховні:

- Виховувати у дітей продуктивну спільну діяльність, налагодження позитивного емоційного контактустворення довірчої обстановки.

Обладнання:тазик з водою, маленький рушник, чупа – чупс, склянка з водою, трубочка для коктейлю, комп'ютерна гра «Світ навколо нас», картинки із зображенням, настільна дидактична граіз зображенням обличчя, пісочниця, лялька.

Хід заняття.

  1. Організаційний момент.

Сюрпризний момент: тук, тук, тук. Хто ж це стукає? Ах, це до нас у гості лялька Ляля прийшла.

Так, я прийшла сьогодні до (ім'я дитини), хочу з нею пограти. Подивися, (ім'я дитини), як мої ніжки тупотять по доріжці - топ, топ, топ. Мої ручки ляскають у долоні - хлоп, хлоп, хлоп.

(Ім'я дитини) подивися, та за мною ти повтори. Це ручки (піднімають до верху обидві ручки), це ніжки (тупають двома ногами поперемінно). Молодець (ім'я дитини).

(Ім'я дитини), до нас Ляля так поспішала, що не встигла водичкою вмитися. Давай їй допоможемо!

На столі приготований тазик із водою та маленьким рушником.

Разом з дитиною під віршик вмиваємо Лялю, акцентуючи увагу на будову обличчя – очі, рот, носик, щічки.

Водичка, водичка, умий моє личко,

Щоб очі блищали,

Щоб щічки червоніли,

Щоб сміявся роток,

Щоб кусався зубок.

Дякую, (ім'я дитини), тепер Ляля така гарна, вмита.

А тепер сам покажи, де в тебе очі, де рот, де носик, де щічки (якщо дитина самостійно не може показати на собі частини обличчя, допомагаємо йому методом рука в руці).

  1. Елементи масажу м'язів обличчя дитини:подушечками пальців поплескуємо частинами обличчя (використовуємо метод рука в руці).

Дощ лей, лей, лей.

На мене та на людей.

Кап, кап, кап.

Як дощ капає – покажемо пальчиками на лоб, на очі, на щічки, на носик, на рот.

  1. Артикуляційна гімнастика.

Дитина та доросла перебувають перед дзеркалом, де видно обличчя дорослого та дитини (щоб контролювати правильність виконання вправ).

  1. Вправи для розвитку рухливості губ:

- Посмішка.
Утримування губ в посмішці. Зуби не видно.

Хоботок (Трубочка).
Витягування губ уперед довгою трубочкою.

Парканчик.
Губи в посмішці, зуби зімкнуті в природному прикусі і видно.

— Покусування та чухання спочатку верхньої, а потім нижньої губи зубами.

- Посмішка - Трубочка.
Витягнути вперед губи люлькою, потім розтягнути губи в посмішку.

  1. Динамічні вправи для мови(На первинному етапі використовуємо харчове підкріплення, можна чупа - чупс, сироп на ватяній паличці).

Смачне варення.
Рот відкритий. Широкою мовою облизати верхню губуі прибрати мову в глиб рота.

- Оближемо губки.
Рот відкритий. Облизати спочатку верхню, потім нижню губу по колу.
Годинники.
Рот відкритий. Губи розтягнуті на посмішку. Кінцем вузької мови поперемінно тягтися за рахунок педагога до куточків рота.
Гойдалки.
Рот відкритий. Напруженою мовою тягнутися до носа та підборіддя, або до верхніх та нижніх різців.

3. Вправи у розвиток рухливості нижньої щелепи

— Імітація жування із закритим та відкритим ротом.

  1. А зараз ми з тобою і Лялею побалуємося, пограємось у «дражнилки».
  1. Дихальна гімнастика.

Перед дзеркалом ми пограли, а тепер трохи відпочинемо.

Гра буря у склянці (у склянці налита вода, приготовлена ​​трубочка для коктейлю). Гра проводиться з наслідування за дорослим.

Трубку в рот ми кладемо, носиком сильніше вдихнемо, дмухаємо в трубочку сильніше і побачимо багато бульбашок.

  1. Використання ІКТ:

Гра «Світ навколо нас», розділ: будова обличчя. Перегляд на сенсорній панелі фрагменти, що розвивають 5 хвилин.

Після демонстрації слайдів пропонуємо малюкові малюнки з гри, надруковані на кольоровому принтері (будова обличчя). Просимо дитину показати на картинці – де очі, де рот, де носик, де щічки.

  1. Рефлексія:

Пропонуємо дитині настільну гру із зображенням обличчя. (Частини макета обличчя відривні та приклеюються на липучках). Спочатку висуваємо дитині цілісне зображення, потім знімаємо прикріплені частини, і просимо - збери картинку.

  1. Розвиток моторики пальців рук.

Використовуємо пісочницю:

Пальчикові ігри.

  1. Доріжкою сірою, гладкою,

Скачуть пальці, як конячки.

Цок – цок, цок – цок – скаче жвавий табунок.

(Всі пальці скачуть поверхнею піску в ритмі потішки).

  1. Кулачки склали, кулачками били,

Пя-пя-пя-пя, пя-пя-пя-пя!

У кулочок ми сховаємо пальці

У кулачок, у кулачок!

Чок, чок, чок!

(Пройтися по черзі кожним кулачком лівої та правої рукипо піску, потім двома кулачками одночасно).

  1. Пальчики знову потанцюють.

Кулачок на кулачок,

Кулачок на кулачок,

Кулачок на кулачок,

Бух, упали на бочок!

  1. Мішу, заважаю тісто

Є в пісочку місце

Пеку, пеку коровай

Перевалюй, валяй.

(Всі пальці та кулачки діють у ритмі потішки).

А тепер ми на піску намалюємо своє обличчя. Допомагаємо дитині вказівним пальцем малювати на піску овал, на ньому очі, рот, носик, вушка, волосики.

  1. Підсумок заняття.

Сьогодні (ім'я дитини) ми з тобою весело пограли. Але настав час — Лялі йти додому. До побачення, Лялю! Приходь до нас ще, чекатимемо на тебе.

План: конспект індивідуального заняття вчителя – дефектолога з дітьми раннього вікуз ОВЗ із застосуванням пісочної терапії
Номінація: Корекційна педагогіка. Конспекти занять, НОД / заняття дефектолога
Автор: Аверіна Ольга Володимирівна
Посада: вчитель-дефектолог
Місце роботи: ГОБУЗ «ОСДР для дітей з органічною поразкою центральної нервової системи з порушенням психіки»
Місце розташування: Мурманська область, м. Апатити, вул. Будівельників буд. 14

Конспект відкритого заняттяв середній групіпо ознайомленню з навколишнім світом «Повітря-невидимка»

Ціль:Розширювати знання повітря.
Інтеграція освітніх областей: «соціально-комунікативний розвиток», «пізнання», «мовленнєвий розвиток», «фізичний розвиток», «художньо-естетичний розвиток».
Навчальні завдання:
Вправляти у спостережливості за довкіллям.
Закріпити уявлення дітей про повітря, його властивості.
Вчити будувати гіпотези про ознаки та властивості повітря.
Продовжувати закріплювати навички проведення дослідів.
Розвиваючі завдання:
Розвивати вміння самостійно робити висновки з урахуванням практичного досвіду.
Створити умови у розвиток образного мислення, кмітливості, уваги.
Сприяти формуванню розумових операцій, розвитку мови, вмінню аргументувати свої висловлювання.
Виховні завдання:
Виховувати доброту, чуйність, повагу до своїх товаришів.
Виховувати самостійність, вміння розуміти навчальне завдання та виконувати його самостійно.
Виховувати інтерес до експериментування, виховувати акуратність під час роботи з водою
Методологічні прийоми:бесіда-діалог, ігрова ситуація, фізкультхвилинка, досвід, експеримент, продуктивна діяльністьдітей, аналіз, підбиття підсумків, питання, індивідуальні відповіді дітей).
Гіпотези:
- Повітря постійно нас оточує;
- спосіб виявлення повітря – «замкнути» повітря, «зловити» в оболонку;
- Повітря легше води;
- Повітря є всередині людей;
- без повітря неможливе життя.
Обладнання:поліетиленові пакети (за кількістю дітей); ємність з водою, банку, одноразові стаканчики з водою та горошинками, трубочки для коктейлю; гуаш; пензлики; ліхтарик.
Хід заняття:
Вихователь:Діти, давайте один одного зігріємо своїми усмішками! Для цього поставте руки на пояс і вимовте слова: «Вліво - вправо повернися і посміхнісь один одному».
Вихователь: Хлопці, а що ще нас зігріває та покращує наш настрій?
Діти:Сонечко!
Вихователь:Правильно! Давайте уявимо, що наші руки - це сонячні промінчики. Торкнемося один одного і подаруємо тепло своїм друзям (діти стають у коло, витягують руки вгору, стикаючись один з одним, і вимовляють слова:

Сонечко, сонечко
Ми твої промені.
Бути людьми добрими
Ти нас навчи)

Вихователь:
Хлопці, сьогодні я пропоную вам перетворитися на справжніх вчених та здійснити подорож до лабораторії, де можна зайнятися дослідженнями. Ви хочете?
Діти:Так!
Вихователь:Тоді одягайте скоріше ковпаки!
А ось що ми будемо досліджувати, ви дізнаєтесь, відгадавши мою загадку:

Через ніс проходить у груди,

І зворотний прямує.
Він невидимий, але все-таки,
Без нього ми жити не зможемо.
Він нам потрібний, щоб дихати,
Щоб кульку надувати.
З нами поруч щогодини,
Але невидимий він для нас!

Діти:Повітря!
Вихователь:Скажіть, хлопці, ви бачите повітря довкола нас?
Діти:Ні, не бачимо.
Вихователь:Якщо ми його не бачимо, значить, яке повітря?
Діти:Повітря прозоре, безбарвне, невидиме!
Вихователь:А щоб знайти повітря ми вирушаємо до нашої лабораторії (діти проходять до столу 1). Щоб побачити повітря, його треба спіймати. Бажаєте, я навчу вас ловити повітря?
Діти:Так.

Досвід 1.«Злови невидимку» (З поліетиленовим пакетом та ліхтариком).

Вихователь:Візьміть поліетиленовий пакет. Що у ньому?
Діти:Він порожній.
Вихователь:Його можна скласти у кілька разів. Дивіться, який він тоненький, тепер зловимо повітря в пакет. Молодці, які ви швидкі! Тепер ми закручуємо його. Пакет повний повітря, він схожий на подушку. Повітря зайняло все місце в пакеті. А якщо ми його розв'яжемо? Що станеться?
Діти:Якщо розв'яжемо пакет і випустимо повітря, то пакет знову стане тоненьким.
Вихователь:Висновок: щоб побачити повітря, його треба спіймати. І ми змогли це зробити! Ми зловили повітря і замкнули його в пакеті, а потім випустили його. Якого кольору повітря?
(Відповіді дітей). На столах у мене ліхтарик. Чарівники, зараз я свічу на пакет. Що ви побачили?
Діти:Світло ліхтарика проходить через пакет.
Вихователь:Світло проходить через пакет із повітрям, тому що повітря не має кольору, тобто прозоре. Ось вам і перша властивість повітря – прозора, безбарвна.
Вихователь:хлопці, ми з вами зробили такий серйозний досвід!

Повітря з вами ми шукали
І в пакет його спіймали!
Подивилися, посвітили
І на волю відпустили!

Давайте тепер трохи відпочинемо і пограємо. Згадайте, який пакет. Коли ми в нього спіймали повітря? А який. Коли ми випустили повітря?
(Артикуляційна гімнастика «Повітряна кулька» - максимально надути щоки, утримувати 5 сек, «кулька луснула» - втягнути щоки, утримувати 5 сек.)
Вихователь:А чи цікаво всередині людей є повітря? Як ви вважаєте, хлопці? Давайте перевіримо.

Досвід 2. «Повітря у людині».
На столах у кожної дитини стаканчик із водою, на дні якого лежить горох, та коктейльні палички.
Вихователь:Що ви бачите у стаканчиках? Яка вода? Доторкніться, акуратно пальчиками. Що роблять горошини? (лежать на дні склянки). Бажаєте оживити горошини? Запропонуйте мені, як можна пожвавити горошини. Що нам може допомогти? Правильно повітря. Що нам потрібно для цього зробити? (Подуть у трубочки). Що відбувається? З'явилися бульбашки – це повітря. Ми знову побачили його. А що ж роблять наші горошини? Вони рухаються. Що ж нам допомогло пожвавити горошини? Так, звичайно, повітря. Ми не тільки його знайшли, а й побачили, як він змусив горошини рухатися. А звідки взялося це повітря (спочатку вдихнули його, потім видихнули в трубочку). Отже, зараз ми переконалися. Що в людині є повітря! Ми їм дихаємо! Хлопці, а ви вмієте правильно дихати?
Діти:Вміємо!
Вихователь:Покажіть! Молодці! Але щоб краще дихати, потрібно знати деякі правила: дихайте носом, не піднімайте плечі при вдиху, у диханні має брати активну участь живіт.

Фізкультхвилинка:

Якщо з водою маємо справу, (показ - переливаємо воду з одного кулачка в інший)
Рукави засучимо сміливо. (засуваємо рукави)
Пролив воду – не біда (руки на пояс, похитати головою)
Ганчірка під рукою завжди (показ долонь, з'єднаних рубом, один одному)
Фартух – друг. Він нам допоміг (провести долонями від шиї до колін)
І ніхто тут не промок (руки на пояс, повороти голови убік)
Ти роботу завершив? Все на місце поклав? (Крок на місці).

Вихователь:Хлопці, будь ласка розсідайте за столи

Досвід 3. Що легше: вода чи повітря?Вихователь пропонує перейти дітям до столу. На столі ємність з водою і порожня банка.

Вихователь
:як ви думаєте. Діти. Повітря легке чи важке? Як ми можемо це дізнатися (відповіді дітей). Спробуємо відповісти це питання, провівши наступний досвід. Як ви вважаєте, чи є повітря в банку? (Є). Чи це можна довести? Для цього нам треба опустити банку у воду, шийкою вниз і подивитися, що буде. Якщо тримати її вода в неї не потрапляє. Що ж не пускає воду до банку? А тепер злегка нахиліть банку і трохи вийміть з води. Що виникло? (Бульбашки). Як ви вважаєте, чому вони з'явилися? Вода витіснила повітря з банки, зайняла його місце, а повітря вийшло у вигляді бульбашок. Тепер ми з вами переконалися. Що вода важча за повітря і може його витісняти.

Досвід 4.«Роздуй краплю» (малювання повітрям).

Вихователь:хочете помалювати? А малювати ми сьогодні будемо незвичайним способом!

Повітря дуже багато може!
Він нам малювати допоможе!
У трубочки подуем-
Крапельки роздуємо!

На аркуш паперу наносимо кілька крапель рідкої фарби (гуаш) та беремо трубочки для коктейлю. Нижній кінець трубочки направляємо в центр плями, а потім із зусиллям дуємо в трубочку і роздмухуємо пляму від центру в різні боки. Подивіться, як у ляпки розбігаються в різні боки «ніжки». Хлопці, на що це схоже? Вам подобається? коли листочки висохнуть, ви малюєте відсутні деталі, і ми влаштуємо виставку ваших малюнків!

Діти: Здорово!
Вихователь:Хлопці, Ви чудові шукачі повітря! В результаті наших пошуків ми виявили (діти підбивають підсумки експериментальної та дослідницької діяльності на занятті):

Що повітря прозоре, безбарвне;
- що повітря постійно нас оточує;
- що повітря невидиме, але його можна знайти різними способами;
- що повітря легше за воду;
- що ми з вами дихаємо повітрям;
- що повітря є усередині людей.

Діти, як ви думаєте, навіщо нам потрібно і важливо знати властивості повітря? (відповіді: повітря необхідне всьому живому)

Оформлення виставки творчих робіт.

Ігри-експерименти на логопедичних заняттяхвикористовуються підвищення ефективності коррекционной роботи.

«Розкажи — і я забуду.
Покажи - і я запам'ятаю,
Дай спробувати – і я зрозумію»
/китайське прислів'я/

Для підвищення ефективності корекційної роботи на логопедичному занятті в дитсадку поряд з іншими видами робіт використовуються ігри-експерименти.

Найбільш повно і чітко сприймається і запам'ятовується дитиною те, що було цікаво. Психологами доведено, що заняття, засвоєні без інтересу, не забарвлені власними позитивними відносинами, емоціями, не стають корисними.

Дитина на занятті відповідає на запитання, але ця робота не торкається її думок, не викликає інтересу, вона пасивна. Звичайно, щось він засвоює, але пасивне сприйняття та засвоєння не можуть бути опорою міцних знань. Діти запам'ятовують слабко, оскільки навчання їх не захоплює.

На логопедичних заняттях діти можуть не просто вчитися чогось, а самостійно пробувати, експериментувати, здобуваючи знання.

Вчитися граючи, експериментуючи! А що таке гра, експеримент?

Гра- Це дидактичний і соціально важливий вид активності, що виховує вміння колективно реагувати, колективно діяти.

Саме гра дозволяє кожній дитині відчути себе суб'єктом, виявити та розвинути свою особистість.

В.А. Сухомлинський писав:

«У світі немає людей серйозніших, ніж діти. Граючи, вони не лише сміються, а й глибоко переживають, іноді страждають».

А експеримент - це «проба, досвід, спроба здійснити щось»

Через ігри-експерименти на логопедичних заняттях реалізуються наступні завдання:

  1. розширення та поглиблення інформації про навколишній світ, формування на цій основі системи уявлень;
  2. розвиток у дітей розумових операцій - аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення;
  3. розвиток мовлення дітей, навчання їх питання формі мовної взаємодії;
  4. формування потреби у організації пізнавального спілкування з дорослим;
  5. розвиток абстрактного та логічного мислення дітей.

Приклади ігор-експериментів

Наведу приклади ігор-експериментів, що використовуються на логопедичних заняттях у групі компенсуючої спрямованості для дітей з ОВЗ (порушення мови-ОНР).

Насамперед ми намагаємося пов'язати експериментальну діяльністьдітей з лексичною темою, що вивчається.

Що дає?

  • Йде закріплення лексико-граматичних засобів мови,
  • Розвивається зв'язкова мова,
  • Логічне мислення.
  • А найголовніше, діти вчаться порушувати питання, аналізувати, знайти правильну відповідь і зробити висновок.

I. Тема "Фрукти".

Заносяться дві тарілки накриті серветками (два яблука: одне зелене, інше червоне)

Загадка, що допомагає зрозуміти, що на тарілках:

Кругле, рум'яне,
Я зростаю на гілці.
Люблять мене дорослі
І маленькі дітки. (Яблуко)

Узагальнення (що це овоч чи фрукт?)

Колір, форма.

Що можна приготувати? Як це назвати?

Питання: не пробуючи на смак, визначити яке з цих яблук солодке, а яке кисле?

Відповіді дітей. Пробуємо на смак, знаходимо правильну відповідь, робимо висновки.

2 варіанти:

Зелене яблуко - солодке, червоне - кисле,

І зелене, і червоне солодке яблуко.

II. Тема «Іграшки»

«Що важче?»

Два іграшкових півня, однакові за розміром, але один із глини, інший із пластмаси.

Питання: яка іграшка важча?

Відповіді дітей. Пробуємо, робимо висновки: глиняна іграшка важча.

Ігри-експерименти із м'ячем.

Загадка про м'яч:

Круглий, гладкий та пузатий –
Боляче б'ють його хлопці.
Чому бідолаху б'ють?
Тому що він одягнений.

З якого матеріалу можна виготовити м'яч, як він називатиметься?
Що робити м'яч? (стрибати, котитися, його можна кидати і т.д.)

Який м'яч? (Слови-ознаки).

Варіанти експерименту:

а) візьмемо два однакові за розміром м'ячі, тільки один із гуми, другий — із пластмаси.

Питання: який із м'ячів при ударі об підлогу стрибатиме?

Відповіді дітей.

Діти вдаряють почергово м'яч об підлогу та роблять висновки.

б) Два м'ячі, однакові за розміром та обидва гумові. Один м'яч ми не чіпаємо, в іншому зробимо дірочку, що станеться?

Відповіді дітей.

А чи зможе такий м'яч стрибати, скакати? Відповіді дітей.

А тепер перевіримо. Дітям пропонується постукати об підлогу спочатку спущеним м'ячем, потім звичайним.

Чи є різниця у чому причина?

Висновок: що більше повітря в м'ячі, то краще скаче.

в) Втопити у воді спущений м'яч, звичайний.

Ставиться питання,

Відповіді дітей

За допомогою демонстрації підтверджуємо правильну відповідь.

Робимо висновки.

Що плаває, що тоне? »

Дві ложки: одна із металу, інша з дерева.

Яка з цих ложок втопиться, а яка ні? Чому?

Діти роблять висновки: дерев'яні предмети не тонуть, залізні тонуть.

Ігри-експерименти із піском.

Проводимо на вулиці у пісочниці, спрямовані на розвиток тактильної чутливості та дрібної моторики рук.

1) «Палички»

Одна частина пісочниці із сухим піском, іншу поливаємо водою.

З якого піску можна зробити «пасочки» із сухого чи мокрого?

2) "Пройтися" долонями по поверхні піску, виконуючи різні рухи.

Питання: на якій половині пісочниці сліди видніші виразніше, де сухий пісок чи мокрий?

Відповіді дітей.

«Скільки способами може пересуватися людина? »

Мета: розвиток загальної моторики, активізувати у мовленні дітей дієслівний словник.

  • людина жива чи нежива?
  • за якими ознаками можна дізнатися, що він живий?

Завдання: Придумати різні способи пересування та дістатися кеглі.

Виявляємо, хто більше вигадав способів пересування, робляться висновки про те, що людина може використовувати величезну кількість різних способівпересування.

Зразкові варіанти: дострибати на одній (двох) ногах, пройти, проповзти на животі, спині, рачки, протанцювати, перекотитися і т.д.

"Скількими способами можна напитися?"

Мета: розвивати розумові здібності дітей.

Зразкові варіанти - випити з кухля, полакати зі блюдця, пити через трубочку.

«Скількома способами можна їсти хліб?»

Мета: розвивати розумові здібності дітей, активізувати у мовленні дітей прикметники та дієслівний словник. Матеріали та обладнання на кожну дитину, все це має бути чистим та відповідати гігієнічним нормам.

Питання: який буває хліб (білий, чорний, солодкий, кислий, свіжий, смачний тощо)

Придумати різні способи, як можна їсти хліб.

Зразкові варіанти: відрізати, відламати, відкусити, відщипнути, взяти губами, нагодувати когось.

Підбиваються підсумки, виявляється, хто більше придумав способів, як можна їсти хліб.

Робляться висновки: людина може використовувати велику кількість різних способів, щоб їсти хліб.

Таким чином, у процесі корекційно-розвивальної роботи, що включає нові прийоми та методи, зокрема ігри — експерименти, створюються сприятливі умови для корекції недоліків мовному розвитку, в особистісній, пізнавальній, емоційно-вольовій сферах.

Пімкіна І.М.,
вчитель-логопед

Програмний зміст:Вчити дітей встановлювати елементарні зв'язки у неживій природі. Сприяти накопиченню в дітей віком конкретних поглядів на властивості повітря. Продовжувати розвивати у дітей пізнавальну діяльність у процесі експериментування. Розвивати мовлення дітей при описі побаченого та встановлення причинно-наслідкових зв'язків. Розвивати вміння працювати спільно (парами), надавати допомогу та підтримку один одному у скрутній ситуації. Виховувати дбайливе ставлення до довкілля.

Попередня робота:
1. Проведення розмови «Повітря Землі»;
2. Розгляд енциклопедії "Наша планета";
3. Читання А.Ліндгрен "Карлсон, який живе на даху";
4. Вільне експериментування у куточку експериментальної діяльності.

Матеріал: віяла за кількістю дітей, збільшувальне скло, одноразові тарілкиі ложки, пляшечки, склянки, свічка, банку, фарби, пензлики, повітряні кулі, диск, лялька Карлсон.

Хід заняття:

Вихователь:Хлопці, сьогодні до нас у гурт прийшов звуковий лист. Хочете дізнатися від когось воно? (Перегляд уривка з мультфільму «Карлсон, який мешкає на даху», при цьому звучить запис)
Моя лабораторія
Відома всім, друзі!
З величезним нетерпінням
На вас чекаю сьогодні я.
Будь-яких речовин загадку
Тут можна розпізнати,
Але тільки вибачте,
Можу я запізнитися.
Нещодавно досвід робив,
Наплутав щось я,
І ніби невидимка
Оселився у мене
Адже зі мною він грає,
Його не бачу я,
Спробуйте, знайдіть
Його Ви для мене.

Вихователь:Хлопці, а разом із листом Карлсон надіслав ще й план, як пройти до його лабораторії. Ну що, вирушаємо до Карлсона до лабораторії? Ітимемо точно за планом.

Вихователь:Яка простора, світла Карлсона лабораторія. Як багато обладнання для дослідів.

Вихователь:Починаємо шукати невидимку?

Стукіт у двері. З'являється іграшка Карлсон.

Карлсон: Привіт, хлопці! Добре, що я встиг. Тепер ми всі разом шукатимемо невидимку.

Досвід №1. Візьмемо скляну склянку з широким горлом, наповнену до половини водою. Підфарбуємо воду аквареллю. Візьмемо меншу баночку, таку, яка легко входить у велику. Міцно тримаючи баночку за дно, обережно шийкою вниз опустимо в підфарбовану воду. (Діти спостерігають і роблять висновок, що вода в баночку не входить).

Вихователь:Що ж їй заважає, адже баночка порожня. Чи ні? А може, тут причаївся невидимка? Чи не можна змусити його здатися, стати видимим? Спробуємо?

Досвід №2. Беремо ту саму маленьку баночку і опускаємо в тазик з водою, але горлечком вгору. (Діти спостерігають як у баночки вискакують бульбашки повітря та прямують до поверхні води).
Діти:У баночці було повітря, воно легше за воду, тому вода заповнила місце в баночці.
Карлсон: Хлопці, як ви думаєте, у воді є повітря?
(Діти розглядають склянку з водою, відзначають на стінках банки прозорі бульбашки).

Досвід №3. Опустимо обережно в банку ложечку і помішуватимемо воду. Пухирці починають кружляти, поступово піднімаючись на поверхню і зникають.
Діти:У воді також є повітря.
Вихователь:Хлопці, давайте припустимо: у ґрунті є повітря? (Припущення дітей).
Вихователь:Давайте перевіримо. Розглянемо через збільшувальне скло, з чого складається ґрунт? (Діти розглядають).
Діти:Піщини, порошинки, сухі травинки, склеєні між собою в грудочки різного розміру.
Вихователь:А чи не сховалося тут повітря-невидимка. Давайте проведемо досвід.

Досвід №4. У склянку з водою діти опускають грудочку ґрунту.
Діти:На грудочках з'явилися прозорі бульбашки і вони розуміються нагору.
Вихователь:Це повітря, що було всередині грудочка між піщинками та травинками. Вода пройшла всередину та витіснила його. Він сплив і змішався з навколишнім повітрям. (Діти роблять висновок: повітря є у ґрунті).
Вихователь:Який висновок можна зробити із цих дослідів?
Діти:Повітря є скрізь. Він довкола нас. Повітря займає місце. Є у воді та ґрунті.
Вихователь:Чому ми його не бачимо?
Діти:Повітря прозоре, безбарвне. Не має запаху та смаку.
Карлсон: Ось як цікаво А чи можна повітря відчути?
Вихователь:Діти, візьміть у руки віяло і змахніть біля обличчя. Від вашого руху навколишнє повітря колихнеться, і ви ніби почуєте його голос: «Я є!», «Я навколо тебе!»

Фізкультхвилинка:
Віяло повітря роздмухує,
Вітер вітер наздоганяє.
Примушує нас прокинутися,
Потягнути, посміхнутися!
Віяло, віяло ніби птах
Любить у повітрі кружляти.
Так давайте з ним, хлопці,
Політаємо, як орлята.
Наліталися, відпочили,
Повітря глибоко зітхнули.
Головою вліво, вправо, убік-
Розім'ятися віяло нам допомогло!

Вихователь:А зараз ми трохи відпочинемо.
Діти виконують куплет із пісні про чарівника-невдаху.
Вихователь:Я хочу показати вам ще один досвід, але робитиму його сама. Якщо захочете повторити його вдома, обов'язково потрібно робити разом з дорослими.
Вихователь:Як можна погасити свічку, не торкаючись до неї і не задихаючи?

Досвід №6. Запалити свічку. Порцелянову чашку потримати над полум'ям свічки. Предмет потемнів – покрився шаром кіптяви. Повітря забруднилося.
Карлсон: Я пролітав і бачив, як з труб виходить чорний дим
Я повітрям летів
І моторчиком гудів.
Раптом – труба, над нею дим,
Виявився я над ним.
Заблукав я в диму,
Що зі мною – не зрозумію.
Довго кашляв і чхав,
Навіть бачити перестав.
Тут питання будь-яке зрозуміле!
Брудне повітря нам небезпечне,
Не літайте над трубою –
Ви ризикуєте собою!

Карлсон
: Хлопці, а як називається місто, в якому ви живете? А які заводи є у вашому місті?
Діти:Машзавод, Нафтооргсинтез, Нікелькомбінат.
Вихователь:Хлопці, що нам робити?
(Діти пропонують надягати маски, вигадують очищувач повітря).
Замальовують та залишають у лабораторії.

Вихователь:Всі ваші малюнки ми віддали на заводи і там інженери-конструктори розроблять нові очищувачі повітря.
Карлсон: Дякую, вам, хлопці за цікаві відкриття А що вам найбільше сподобалося робити у моїй лабораторії? Що запам'яталося? Що впізнали цікавого?
На прощання хочу подарувати вам повітряні кульки. Ви тепер знаєте, що за невидимка сховався у них.

Тривалість заняття: 25 хвилин
Назва: Заняття з дослідно-експериментальної діяльності у старшій логопедичній групі"У лабораторії у Карлсона"
Номінація: Дитячий садок, Конспекти занять, НОД, дослідно-експериментальна діяльність

Посада: вихователь першої кваліфікаційної категорії
Місце роботи: МДОАУ № 106 «Анютині очі»
Місце розташування: м. Орськ, Оренбурзька область

Завантаження...